Reklama

Gaz

Polsko-słowackie połączenie gazowe otrzymało decyzję środowiskową

28 kwietnia 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu Strachocina – Granica RP.

Uzyskanie decyzji środowiskowej dla gazociągu Strachocina – Granica RP to ważny krok do powstania interkonektora gazowego, który połączy systemy przesyłowe Polski i Słowacji. W lutym br. GAZ-SYSTEM i EUSTREAM – polski i słowacki operator systemu przesyłowego – otrzymały dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) na prace budowlane związane z tym połączeniem w łącznej kwocie ok. 108 mln euro. Dofinansowanie obejmuje budowę gazociągu Strachocina – Granica RP oraz tłoczni gazu w Strachocinie.

Zobacz także: KE przyznała ponad 100 milionów euro na interkonektor Polska-Słowacja

Długość gazociągu Strachocina – Granica RP wyniesie ok. 59 km (całkowita długość  interkonektora z uwzględnieniem gazociągu po stronie słowackiej – 165 km). Szacowany koszt jego budowy to ok. 356 mln PLN. Rozpoczęcie robót budowlanych przy gazociągu planowane jest na drugą połowę 2018 r., zaś ich zakończenie na 2020 r. Inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2016 r. poz. 1731 – tekst jednolity z późn. zm.). 

Połączenie gazowe Polska-Słowacja wraz z rozbudową wewnętrznej infrastruktury gazu ziemnego w Polsce będzie stanowić część Korytarza Północ-Południe – kluczowego projektu infrastruktury gazowej mającego na celu zwiększenie dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw gazu w Europie Środkowej. Powstanie gazociągu otworzy rynek słowacki na import gazu z terminalu LNG w Świnoujściu.

Prezes Gaz Systemu dla Energetyka24: "Polska jest gotowa do przyjęcia gazu z USA":

kn/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama