Górnictwo
Enea: niejasne motywy zakupu udziałów PGG
Spółki Grupa Kapitałowa Enea i Lubelski Węgiel Bogdanka podały dziś wyniki finansowe za rok 2016. Pomimo dobrych rezultatów ogólnych GK, LWB zanotowała spadek EBITDA. Dodatkowo, zarząd nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o zyski z zakupu udziałów Polskiej Grupy Górniczej.
Prezes Enei Mirosław Kowalik skomentował wyniki Enei. ,,Praktycznie w każdym obszarze wskaźników finansowych i danych operacyjnych osiągnęliśmy stabilny wzrost. Co istotne, wzrosły nam przychody. Jest to teraz ponad 11 miliardów złotych. To wzrost o 14,3 %. EBITDA wzrosła o 9,3% i wynosi 2,327 mld”- powiedział.
,,Wydobyliśmy 9 mln ton węgla w sposób bardzo efektywny. Prace związane z integracją zaczynają dawać efekty. Proces ten pozwolił nam wypracować lepszą marżę w segmencie wytwarzania i wydobycia. Sprzedaż energii elektrycznej wzrosła o 5%, do poziomu 18 TWh. Produkcja energii elektrycznej wyniosła 13,5 TWh. Jesteśmy teraz na drugim miejscu pod względem produkcji energii elektrycznej w Polsce”- dodał prezes.
Zobacz także: Enea obejmie udziały w PGG. "Transakcja warta 300 mln zł"
Kowalik stwierdził też, że dzięki opublikowaniu strategii, Enea pokazała, że tworzy swoistą synergię, łącząc wydobycie wytwarzaniem.
Prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga prezentację wyników swojej spółki zaczął od oceny warunków panujących w 2016 roku na rynku węgla. Zauważył, że ceny tego surowca spadły o ok. 10%. Dlatego też, Bogdanka wydobyła o 3% mniej niż w 2015 roku. Wzrosły jednak udziały LWB w sprzedaży surowca do energetyki zawodowej. Zwiększono też ilość nowych wyrobisk. Jednakże, EBITDA była mniejsza o prawie 12%.
Zarząd Enei został zapytany też o biznesowe aspekty transakcji nabycia udziałów Polskiej Grupy Górniczej. Spółka elektroenergetyczna wyłożyła na ten cel 300 milionów złotych. Niestety, kierownictwo Enei nie potrafiło powiedzieć, jakie zyski spodziewa się osiągnąć dzięki tejże umowie.