Podczas konferencji „Przemysł i Handel Naftowy 2016” zorganizowanej przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego, branżowi eksperci komentowali walkę z szarą strefą w obrocie paliwami i starali się przewidzieć przyszłość tego sektora w Polsce.
Podczas dyskusji, eksperci zgodnie przyznali, że w ostatnim okresie zrobiono bardzo wiele, by uporządkować sytuację na rynku. Zastrzegli jednak ostrożność w ocenie tego procesu. Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, powiedziała: ,,Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, że jest to sukces. Zagrożenia dalej istnieją, co pokazuje rynek. Zmieniła się taktyka działania podmiotów, które chcą tu lokować nieopodatkowane paliwa. Przerzucono się na bezpośrednie kontakty”. Pupacz przyznała jednak, że uszczelnianie sektora paliwowego to sprawa bardzo kompleksowa i nie da się jej załatwić jedną decyzją.
Zobacz także: Trybunał Sprawiedliwości UE: sankcje wobec Rosnieftu ważne
Z kolei Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact Poland, przyznał, że Ministerstw Finansów podjęło bardzo zdecydowane działania w zwalczaniu mafii paliwowej. ,,Polskim programem i jego skutecznością zainteresowały się inne kraje, np. Kanada, Brazylia, Indie czy Bułgaria. Świadczy to o tym, że Polska też może być inicjatorem pewnych innowacji”- powiedział.
Eksperci przyznali, że zmiany, które zaszły w polskim sektorze paliwowym były koniecznym uporządkowanie rynku. Dodali jednocześnie, że dalsza walka z nieuczciwym obrotem paliwami wymaga rygorystycznego wdrażania i pilnowania regulacji, dalszego ścisłego współdziałania stron zaangażowanych oraz konsekwentnej praca nad regulacjami celem eliminowania luk.