Ropa
Spotkanie Putin-Rowhani. W tle energetyka
Prezydenci Rosji i Iranu, Władimir Putin i Hasan Rowhani, zapowiedzieli we wtorek w Moskwie dalszą współpracę obu krajów „w walce z terroryzmem międzynarodowym” i wzmocnienie dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym w energetyce.
W komunikacie wydanym po spotkaniu Rosja i Iran zapowiedziały dalszą współpracę w ramach forum państw eksporterów gazu, w celu stworzenia "sprawiedliwej równowagi interesów" konsumentów i producentów.
Po rozmowach Putin-Rowhani podpisano 16 porozumień rosyjsko-irańskich, m.in. w dziedzinie energetyki, turystyki i telekomunikacji. Jak poinformował Putin, Rosja przeznaczy kredyty w łącznej wysokości 2,3 mld euro na budowę elektrowni na wybrzeżu Zatoki Perskiej i na elektryfikację kolei na północy Iranu. Rosyjski koncern Gazprom i irański NIOC (National Iranian Oil Company) podpisały projekt porozumienia o współpracy w sferze gazowej.
Zobacz także: Iran: Komplikuje się sytuacja rosyjskich koncernów naftowych
Szefowie państw porozumieli się o wzmocnieniu współpracy gospodarczej; jak podkreślił Putin, w zeszłym roku wymiana handlowa Rosji i Iranu wzrosła o ponad 70 procent. Rozmowy dotyczyły też perspektyw powołania strefy wolnego handlu między Iranem i Eurazjatycką Unią Gospodarczą, jednak nie poinformowano o konkretnych ustaleniach w tej sprawie.
Prezydenci Rosji i Iranu, będących sojusznikami w konflikcie syryjskim, wyrazili "silne poparcie" dla władz w Damaszku i ich wysiłów, "których celem jest walka z terroryzmem w postaci Państwa Islamskiego (IS), Frontu al-Nusra (obecna nazwa: Dżabhat Fatah al-Szam-PAP), i innych związanych z nimi ugrupowań".
Rowhani po raz trzeci złożył wizytę w Rosji od momentu objęcia urzędu prezydenta Iranu. Z Putinem spotkał się po raz ósmy - ich ostatnie spotkanie odbyło się w sierpniu 2016 roku w Azerbejdżanie.
Jakub Wiech/PAP