Ropa
Lotos: ewentualna umowa długoterminowa z Iranem w 2018 r.
Rozwój i rozbudowa gdańskiej rafinerii, eksploatowanie aktywów w Norwegii, zaangażowanie się w prace przy likwidacji infrastruktury wydobywczej na szelfie brytyjskim oraz kontrakt długoterminowy z Iranem- takie cele stawia przed Grupą Lotos Marcin Jastrzębski, piastujący fotel prezesa spółki od 12 stycznia tego roku.
W rozmowie z Rzeczpospolitą, Jastrzębski przyznał, że kluczową sprawą, przed jaką stoi kierowany przez niego zarząd jest dokończenie realizacji projektu EFRA, który ma przełożyć się na wzrost efektywności gdańskiej rafinerii. Nowa infrastruktura ma być gotowa do 2018 roku.
Prezes Lotosu zapowiedział również odbudowę aktywów znajdujących się w Norwegii. Spółka chce zwiększyć wydobycie węglowodorów w tym regionie poprzez inwestycje w nowe złoża. Kierunek północny przewinął się w rozmowie również w kontekście budowy połączenia mającego biec z Norwegii przez Danię do Polski. Jastrzębski przyznał, że gdyby taka możliwość pojawiła się, Lotos chciałby z niej skorzystać.
Kolejnym polem rozwoju dla spółki ma być rejon szelfu brytyjskiego, gdzie Lotos chce uczestniczyć w pracach związanych z likwidacją infrastruktury eksploatacyjnej.
Z kolei w wywiadzie dla Agencji Reutera, Jastrzębski przyznał, że spółka chce wynegocjować kontakt długoterminowy na dostawy ropy z Iranu dla swojej gdańskiej rafinerii. ,,Zakładamy, że ładunek dwóch milionów baryłek wpłynie do polskiego portu na początku maja”- powiedział. Dodał też, że zawarcie umowy długoterminowej będzie możliwe dopiero w 2018 roku, po ukończeniu inwestycji w Gdańsku.
Zobacz także: UOKiK skontrolował paliwa Lotosu