Uważam, że przed polską chemią jest wielka przyszłość- powiedział Jasiński. Mamy ogromny potencjał innowacyjności, chyba największy spośród rozmaitych segmentów krajowej gospodarki. Mamy też bardzo duży potencjał naukowo-badawczy. Problemem jest jednak to, jak go właściwie wykorzystać. Uważam, że spółki i instytuty powinny współtworzyć debatę na ten temat- dodał.
Orlen jest największym elementem polskiej chemii- stwierdził Jasiński- ale naszą ambicją jest bycie największym wśród najlepszych. Na tle światowych potentatów wciąż jesteśmy mali.
Stałym elementem funkcjonowania świata jest konkurencja- powiedział Jasiński. Wydaje się, że rywalizacja w dziedzinie ekonomii ma znaczenia szczególne, od niej zależy pozycja kraju na rozmaitych polach. Orlen działa obecnie na czterech kontynentach, sprzedaje swoje produkty w 58 krajach świata. Budujemy największą w historii czeskiej gospodarki instalację polietylenu, inwestujemy na Litwie, rozbudowujemy biorafinerię w Trzebini. Niemniej, w nowej strategii położymy nacisk na wątki badawczo-rozwojowe- powiedział prezes Orlenu.
Wiele segmentów gospodarki czeka na rozwój chemii- dodał Jasiński- mam nadzieję, że uda nam się rozwiązać wszystkie problemy z korzyścią dla branży.
Zobacz także: Bezpieczeństwo żywnościowe elementem geopolityki. „Kluczowa rola Grupy Azoty”