Reklama

Elektromobilność

Powołano spółkę ElectroMobility Poland

  • Wojska Obrony Terytorialnej będą mogły otrzymać ze spółek PGZ zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu - w tym typu Grom/Piorun. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia powołały w środę spółkę ElectroMobility Poland - poinformowały spółki.

Nowy podmiot ma się przyczynić się do powstania systemu elektromobilności w Polsce. 

Elektromobilność to jeden z obszarów, który będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej. Stopień przygotowania sektora energii na upowszechnienie samochodów elektrycznych zadecyduje o tym, czy elektromobilność będzie szansą na wzrost innowacyjności energetyki i impulsem do jej rozwoju. Dlatego grupy energetyczne zdecydowały się na wspólne przedsięwzięcie w tym obszarze" - wyjaśniły spółki 

Nowy podmiot będzie dysponować kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland obejmie po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. 

W czerwcu br. podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum Elektromobilności. Sygnatariuszami listu oprócz Politechniki są Narodowe Centrum Badań Jądrowych i cztery spółki energetyczne: Energa, Enea, Tauron, PGE. 

Zainicjowany przez resort energii projekt rozwoju elektromobilności ma przyczynić się do umacniania wzrostu gospodarczego Polski. "Musimy szukać własnych dróg do zyskiwania przewag konkurencyjnych oraz rozwiązań które mogą dać odpowiedni efekt gospodarczy – ocenia. - Elektromobilność to innowacyjne i konkurencyjne gospodarczo rozwiązanie. Realizacja naszego planu wpisuje się w przyjęty przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju - ocenia szef resortu energii" - mówił szef ME Krzysztof Tchórzewski. 

Projekt zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych uwzględnia także kwestię elektryfikacji transportu publicznego jako jedno z przedsięwzięć, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.

Zobacz także: W 2040 roku co czwarty samochód będzie miał napęd elektryczny?

Zobacz także: ME zorganizuje wysłuchanie publiczne w sprawie elektromobilności

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama