Reklama

Elektroenergetyka

ME: projekt ustawy o rynku mocy do końca roku w Sejmie

  • Wersja przeciwlotnicza 75 mm armata wz. 1897 na podwoziu samochodu De Dion-Bouton 35 CV (auto-caisson model 1913). Fot. Wikipedia
    Wersja przeciwlotnicza 75 mm armata wz. 1897 na podwoziu samochodu De Dion-Bouton 35 CV (auto-caisson model 1913). Fot. Wikipedia

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w czwartek, że jeszcze w tym roku do Sejmu ma trafić rządowy projekt ustawy dotyczący rynku mocy. 

"Biorąc pod uwagę cały system uzgodnień, tak przyspieszamy, aby projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w tym roku" - powiedział w dziennikarzom minister Tchórzewski. Szef resortu uczestniczy w międzynarodowej konferencji i wystawie Nafta-Gaz-Chemia 2016.

Na początku lipca resort energii przedstawił założenia projektu ustawy w tej sprawie. Minister Krzysztof Tchórzewski mówił wówczas, że nowa ustawa o rynku mocy mogłaby zostać przyjęta jeszcze w tym roku, tak by nowe rozwiązania mogły zacząć obowiązywać od 2017 r.

Rynek mocy ma zwiększyć bezpieczeństwo systemu energetycznego w Polsce, gdyż w polskiej energetyce przyrost mocy nie gwarantuje długofalowo bezpieczeństwa systemu. Nowy mechanizm ma wspierać inwestycje w wysokosprawną energetykę konwencjonalną i wynagradzać wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności. 

Pierwsza aukcja w ramach rynku mocy miałaby zostać przeprowadzona na początku nowego roku, a zakontraktowana w ten sposób energia pojawiłaby się w systemie w 2021 r. W ramach rynku przeprowadzane będą aukcje mocy. Aukcja główna przeprowadzana będzie na cztery lata przed fizyczną dostawą energii. Z kolei aukcja dodatkowa przeprowadzana ma być na rok przed dostawą.

Zobacz także: Rynek mocy uratuje Polskę przed blackoutem? „Niepokojąca perspektywa 2020 r.”

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama