Podsekretarz stanu w ME podkreślił, że aktualny kształt rynku gazu ziemnego w Europie Centralnej jest pozostałością stref wpływów z XX wieku i że potrzebne są zmiany w tym zakresie. - Fundamentem dla budowy płynnego i konkurencyjnego rynku gazu powinna być budowa regionalnych połączeń w oparciu o Terminal LNG w Świnoujściu i północny korytarz gazowy, łączący norweski szelf kontynentalny z Polską – ocenił.
Wiceminister Kurtyka dodał, że realizacja tych projektów to szansa na podejmowanie suwerennych, wolnych od zobowiązań politycznych, działań w dziedzinie zaopatrzenia państwa w surowce energetyczne. Podkreślił również, że realizacja gazociągu Nord Stream 2 utrwali dotychczasowy model zaopatrzenia Europy Środkowo-wschodniej i wykluczy możliwość realizacji powyższych celów.
W Forum Państw Trójmorza udział wzięli m.in. Prezydent Chorwacji, Pani Kolinda Grabar-Kitarović, Prezydent Litwy, Pani Dalia Grybauskaitė, Minister Gospodarki Chorwacji, Tomislav Panenić oraz wiceminister energetyki Litwy, Aleksandras Spruogis.
Zobacz także: Prace nad Turkish Stream przyspieszają. Spotkanie Gazprom-Turcja
Zobacz także: KE chce uczestniczyć w negocjacjach gazowych Ukraina - Rosja