Elektroenergetyka
W Zabrzu powstanie instalacja do produkcji chłodu z ciepła sieciowego
Ocieplenie klimatu i coraz bardziej upalne lata wpływają na popularyzację urządzeń klimatyzacyjnych w krajach, gdzie dotychczas panował klimat umiarkowany, takich jak Polska. Przekłada się to na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną w miesiącach letnich, co stanowi obciążenie dla krajowych systemów energetycznych. Rozwiązaniem, które mogłoby pomóc w odciążeniu sieci mogą się okazać alternatywne metody produkcji chłodu. Taką instalację planuje uruchomić Fortum w Zabrzu.
Intensywne i powracające fale gorąca powodują, że Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń klimatyzacyjnych zarówno w obiektach użyteczności publicznej czy sklepach, jak również w domach i mieszkaniach. Tymczasem energochłonna klimatyzacja w okresie szczytowego zapotrzebowania na moc może stać się problemem dla obciążonej sieci energetycznej. Według ekspertów jedna elektryczna centrala do produkcji chłodu o mocy 125 kW, chłodząca pomieszczenia biurowe o średniej powierzchni użytkowej, może zużywać ok. 1 MWh energii dziennie.
"Rosnące temperatury powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł chłodzenia. Fortum posiada szerokie doświadczenie w realizacji tego typu projektów, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Od 2013 roku rozwijamy w naszym kraju innowacyjne rozwiązanie pozwalające na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. W ramach tego projektu współpracowaliśmy między innymi z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, a w najbliższym czasie planujemy uruchomienie urządzenia adsorpcyjnego, zasilanego z ciepła sieciowego i kolektorów słonecznych w historycznej Elektrociepłowni Zabrze. Niedawno mieliśmy również okazję zaprezentować wyniki naszych prac podczas konferencji zwołanej przez Ministerstwo Energii, które jest zainteresowane promocją chłodu z ciepła sieciowego" – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.
W Sztokholmie do produkcji chłodu Fortum wykorzystuje zimną wodę morską, która nocą jest pompowana do wykutych w skale podziemnych zbiorników o łącznej pojemności 50 000 m3. W ciągu dnia zgromadzona woda służy do zasilania liczącej ponad 200 kilometrów sieci chłodniczej, z której korzysta około 600 klientów. Mniejsze sieci chłodnicze znajdują się także m.in. w fińskim Espoo. Fortum dysponuje również instalacją produkcyjną oraz siecią chłodniczą w estońskim mieście Tartu. Zakład produkujący chłód jest zlokalizowany w sąsiedztwie rzeki Emajõgi, która zasila agregaty wody lodowej. Niska temperatura wody w okresach zimowych wykorzystywana jest do naturalnego chłodzenia, co zapewnia wysoką efektywność energetyczną instalacji.
W Polsce Fortum od 2013 roku rozwija innowacyjne rozwiązanie pozwalające na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. W pierwszej fazie projektu wraz z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, firma testowała instalację adsorpcyjną, która przy użyciu ciepła z sieci pozwoliłaby na wytwarzanie wody lodowej, mogącej posłużyć do zasilania systemów klimatyzacyjnych schładzających powietrze. Projekt będzie rozwijany w historycznej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, gdzie już niebawem zostanie uruchomione urządzenie adsorpcyjne, zasilane z ciepła sieciowego i kolektorów słonecznych.
Zobacz także: Energa uruchomiła Platformę Ofert Indeksowanych
Zobacz także: Rynek mocy uratuje Polskę przed blackoutem? „Niepokojąca perspektywa 2020 r.”