Reklama

W ubiegły czwartek akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyrazili zgodę na sprzedaż firmy kapitałowej JSW - Spółki Energetycznej Jastrzębie (SEJ). Sprzedaż aktywów to element programu naprawczego spółki. W uzasadnieniu uchwały o sprzedaży SEJ napisano, że wynika ona z działań restrukturyzacyjnych, podjętych przez zarząd w związku z trudną sytuacją ekonomiczną JSW, a zasadniczym celem tych działań była poprawa płynności finansowej spółki.

PGNiG Termika kupiła blisko 2,9 mln akcji SEJ, które stanowią 100 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Akcje były już zastawione na rzecz inwestora po tym, gdy wpłacił on blisko 278,9 mln zł zaliczki na poczet zakupu akcji SEJ. Łączna wartość transakcji wyniosła 371,8 mln zł. 

Umowę w czwartek w Warszawie podpisali m.in. prezes JSW Tomasz Gawlik oraz prezes PGNIG Termika Wojciech Dąbrowski. 

Jak wskazywali obecni na konferencji przedstawiciele spółek etap ten stanowi kolejne wzmocnienie segmentu ciepłowniczego w Grupie Kapitałowej PGNiG, natomiast SEJ będzie dla PGNiG Termika jednym z filarów rozwoju w zakresie energetyki przemysłowej.

"Konsekwentnie realizujemy Strategię PGNiG S.A. i wzmacniamy segment ciepłowniczy. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok do realizacji tego celu" - powiedział prezes zarządu PGNiG S.A. Piotr Woźniak. Dodał, że dzięki przejęciu SEJ PGNiG zyskuje nowe moce w zakresie ciepłownictwa i energetyki przemysłowej. "Budujemy wokół PGNiG Termika grupę prężnie funkcjonujących spółek. Widzimy tu duży potencjał wzrostu, który pozytywnie przełoży się na wartość całej Grupy Kapitałowej PGNiG" - podsumował. 

"SEJ wnosi do naszej Grupy nie tylko nowe rynki sprzedaży, ale także znaczące kompetencje" - podkreślił z kolei prezes PGNiG Termika Wojciech Dąbrowski. Wskazał, że dzięki rozszerzeniu PGNiG TERMIKA o SEJ planowane jest rozwinięcie obszaru działań o energetykę przemysłową. "Dostrzegamy tutaj duży potencjał wzrostu, również poza aktywami największego klienta SEJ" - tłumaczył.

SEJ zajmuje się wytwarzaniem ciepła, energii elektrycznej, chłodu i sprężonego powietrza. Rocznie sprzedaje 1500 TJ ciepła oraz 380 GWh energii elektrycznej. Głównymi odbiorcami spółki są kopalnie JSW oraz PEC Jastrzębie, którego PGNiG Termika jest właścicielem od kwietnia br. W ramach transakcji uregulowana została przyszła współpraca między SEJ a JSW. Zawarte zostały długoterminowe kontrakty na dostawy od JSW do SEJ węgla oraz metanu, a także na sprzedaż z SEJ do JSW ciepła, energii elektrycznej, chłodu i sprężonego powietrza.

SEJ to także największy w Polsce producent energii elektrycznej pochodzącej z gazu. 

Zobacz także: Umowa przedwstępna sprzedaży akcji SEJ

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama