Reklama

"To jakbyśmy się przesiedli z opla kadetta do najnowszego mercedesa. Względy ekonomiczne, jak i ekologiczne zdeterminowały decyzję o projektowaniu i wykonaniu nowej technologii. Mam nadzieję, że z sukcesem będzie biła jako drugie serce huty od października tego roku" - mówi Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji.

Uroczystości wygaszania pieca towarzyszyli dziennikarze i pracownicy. Przy dźwięku syren alarmowych surówka przestała płynąć…      

 "17 lipca 1971 roku nastąpiło rozpalenie pierwszego pieca szybowego, a dzisiaj jest wygaszenie ostatniego. Ci wszyscy, co przyszli i  obejrzeli ten kawał swojego życia… to wzruszenie było" – powiedział Zbigniew Gostyński, dyrektor ds. produkcji.

Od października br. produkcja w HM Głogów I będzie oparta na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym - bezpośrednio z wysuszonego koncentratu - wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie.  

Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 Programu Modernizacji Pirometalurgii. Pozwoli ona na zwiększenie produkcji wg najlepszych i optymalnych kosztowo technologii. Eliminuje też ryzyka środowiskowe. Technologia oparta o piec zawiesinowy  należy do najnowocześniejszych w świecie. Jej zastosowanie  w Hucie Miedzi Głogów I postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku cennych metali towarzyszących.

Zobacz także: Tauron skrócił o 30% czas przyłączenia do sieci

Zobacz także: Terminal w Świnoujściu przyjął pierwszy milion m3 LNG

  • KGHM
Reklama
Reklama

Komentarze