400 mln zł strat rocznie z powodu niezbudowania Baltic Pipe

16 maja 2016, 13:20

Prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień poinformował podczas konferencji Gazterm odbywającej się w Międzyzdrojach, że Polska traciła rocznie 400 mln zł w związku z niezrealizowaniem budowy gazociągu Baltic Pipe w ubiegłej dekadzie.

„Gazprom zawyżał ceny w kontrakcie jamalskim ponieważ Polska nie miała możliwości zastąpienia dostaw rosyjskich importem z innych kierunków. Według szacunków Gaz Systemu polska gospodarka traciła rocznie 400 mln zł z powodu niewybudowania w ubiegłej dekadzie gazociągu Baltic Pipe (to planowany rurociąg pomiędzy Polską i Danią na norweski gaz – przyp. red.)” – stwierdził podczas konferencji Gazterm Tomasz Stępień, prezes Gaz Systemu. 

„Gaz System chce zapewnić dostawy gazu na cały rynek krajowy z kierunku północno-zachodniego. Rozpatrywane są dwa warianty. Według pierwszego rozbudujemy terminal LNG w Świnoujściu i zbudujemy Baltic Pipe. Według drugiego rozwiniemy świnoujski gazoport i inne formy dostaw LNG. Analizowane są projekty innych terminali np. pływającego w Zatoce Gdańskiej” – stwierdził Stępień. 

„Dużo się mówi w Polsce o tym, że terminal LNG w Świnoujściu jest najdroższy w Europie. Przeprowadziliśmy w Gaz Systemie dogłębną analizę kosztów i struktury projektowanej taryfy dla terminala. Mogę zapewnić, że robimy wszystko by stawka od przyszłego roku była atrakcyjna. Każdy klient, który będzie chciał zakupić w Polsce LNG będzie miał niebawem wybór dostaw z terminala belgijskiego i polskiego. Chcemy zrobić wszystko żeby koszt pozyskania LNG ze Świnoujścia był bardziej atrakcyjny. To bardzo realny scenariusz. Pracujemy nad tym, potrzebujemy jeszcze pół roku” – dodał menadżer.

Zobacz także: Kowalski: Baltic Pipe priorytetem. „Kluczowa kolejność powstawania gazociągów”

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
R
poniedziałek, 16 maja 2016, 17:01

Jak zbudujemy ten rurociąg, to tylko zamienimy uzależnienie od Rosji na uzależnienie od Norwegii 15 lat temu Rosja wydawała się cywilizowanym krajem, nikt nie zagwarantuje że Norwegii nie opanują jakieś Breiviko-Quislingi proputinowskie. W dodatku złoża na Morzu Północnym mogą się wyczerpać w ciągu 10 lat i ten rurociąg będzie służył do dostaw LNG zgazyfikowanego w Norwegii lub Danii. Nie wyrzucać pieniędzy na ten rurociąg! Rozbudować Gazoport i zbudować drugi; wtedy faktycznie będziemy niezależni.

xcv
środa, 18 maja 2016, 19:14

Ciekaw jestem co na to agent Miller?

Tweets Energetyka24