Pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji od Generalnego Realizatora Inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne Terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc.
Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.
Realizacja tego strategicznego projektu rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy dokonano wyboru lokalizacji inwestycji i zdecydowano, że Terminal LNG powstanie w Świnoujściu. Budowa realizowana była w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. W projekt zaangażowane są cztery podmioty: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., spółka Polskie LNG S.A., Urząd Morski w Szczecinie oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
W ostatnich tygodniach przeprowadzono na Terminalu LNG w Świnoujściu szereg testów eksploatacyjnych mających na celu weryfikację zgodności rzeczywistych parametrów procesowych instalacji z założeniami projektowymi i kontraktowymi. Obecnie trwają ostatnie prace zmierzające do rozpoczęcia komercyjnego funkcjonowania Terminalu LNG w Świnoujściu. 6 kwietnia 2016 roku rozpoczęła pracę komisja odbiorowa, której zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury od Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI) oraz przejęcie Terminalu LNG do eksploatacji przez służby techniczne Polskiego LNG S.A.
Równolegle trwają procedury związane z formalnym wyznaczeniem operatora Terminalu LNG, uzyskaniem koncesji oraz taryfy. 21 kwietnia 2016 r. rozpoczęły się konsultacje z uczestnikami rynku Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG (IRiET), które potrwają do 9 maja 2016 roku. Po wykonaniu tych czynności infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw LNG. Pierwsza z nich zaplanowana jest na połowę lipca 2016 roku.
Zobacz także: ME kontynuuje prace nad liberalizacją rynku gazu
Zobacz także: Ukraina wstrzymuje dostawy gazu z Polski