Reklama

Atom

Belgijski atom: zamordowany ochroniarz, przepustka zaginęła

Ochroniarz, który pracował w elektrowni atomowej w Belgii, dwa dni po zamachach w Brukseli został zamordowany, a jego przepustka zaginęła - poinformował w sobotę belgijski dziennik „La Derniere Heure” (DH). 

Według gazety przepustkę dezaktywowano natychmiast po odkryciu morderstwa. Strażnik został zastrzelony w rejonie Charleroi, w środkowej części kraju. Policja odmówiła komentarza, powołując się na dobro toczącego się dochodzenia.

Warto podkreślić, że Energetyka24.com w swojej analizie dotyczącej zamachów w Brukseli podkreślała, że terroryści interesują się infrastrukturą krytyczną i planują ataki wymierzone w terminale naftowe, rurociągi, a nawet elektrownie atomowe [czytaj raport]. 

W Belgii, gdzie z powodu wtorkowych zamachów w Brukseli utrzymuje wysokim poziom zagrożenia terrorystycznego, informacja dziennika DH niewątpliwie podsyci obawy przed możliwym przejęciem przez islamistów materiału rozszczepialnego lub planowaniem przed nich ataku na elektrownię atomową - zauważa Reuters.

Agencja przypomina, że pod koniec ubiegłego roku służby, prowadząc dochodzenie w sprawie islamistycznych zamachów w Paryżu w listopadzie, trafiły na nagranie świadczące o tym, że śledzone były ruchu dyrektora belgijskiego programu badań jądrowych. Na trwającym kilka godzin nagraniu widać było m.in. drzwi jego domu w północnej Belgii oraz dyrektora programu atomowego wchodzącego i wychodzącego z budynku.

W atakach terrorystycznych na lotnisko Zaventem i położoną niedaleko instytucji unijnych stację metra w Brukseli zginęło co najmniej 31 osób, a ponad 300 zostało rannych. Do zamachów przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Również w sobotę kierownictwo lotniska poinformowało, że port lotniczy pozostanie zamknięty co najmniej do wtorku w związku z wdrażaniem zaleconych przez rząd środków bezpieczeństwa. Nie podano, kiedy może się rozpocząć odbudowa uszkodzonej w zamachu hali odlotów; na razie odbywa się szacowanie zniszczeń - przekazano. 

Zobacz także: Atom na celowniku Daesh. „Możliwe ataki na infrastrukturę energetyczną” [RAPORT]

Zobacz także: Ekspert: Terroryści mogą próbować atakować infrastrukturę krytyczną

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama