Reklama

Produkt został utworzony na bazie surowca wydobywanego w regionie zachodniego Karunu niedaleko granicy z Irakiem. NIOC nie poinformował jeszcze o nazwie nowej mieszanki, ani sposobie jej eksportu. Bardzo prawdopodobne, że będzie ona zbliżona parametrami do rosyjskiej ropy i trafi na rynki zdominowane przez Rosjan.

Tymczasem zgodnie z informacjami Energetyka24.com w PKN Orlen trwają obecnie laboratoryjne testy irańskiej ropy naftowej. Jak donosi serwis Hungary Today zaawansowane rozmowy z NIOC prowadzi także węgierski MOL. Chciałby on sprowadzać surowiec z Iranu poprzez rurociąg Adria (Chorwacja). Oba koncerny produkują paliwa głównie z rosyjskiej ropy, ale od kilku miesięcy prowadzą zaawansowane działania zmierzające do dywersyfikacji kierunku dostaw. W ich ramach prawdopodobne wydaje się pozyskanie nowej mieszanki ciężkiej ropy. Oznaczałoby to, że jej komercyjne dostawy rozpoczną się w okolicach czerwca.

W 2015 r. Iran produkował 2,8 mln baryłek surowca dziennie. Do końca 2016 r. wielkość ta ma wzrosnąć o dodatkowe 500 tys. baryłek. Eksport ropy odbywa się głównie tankowcami poprzez liczne terminale naftowe np. na wyspie Charg, Lavan, Sirri, w Bahregansar, Cyrus. 

Zobacz także: Orlen: Trwają testy laboratoryjne irańskiej ropy. „Umowa wkrótce” [NEWS]

 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze