Ropa
Rosyjski budżet: coraz mniejsze wpływy ze sprzedaży węglowodorów
Wpływy do rosyjskiego budżetu z tytułu sprzedaży ropy naftowej i gazu były w styczniu br. o 29% mniejsze, niż w roku ubiegłym - poinformowało federalne ministerstwo finansów.
W pierwszym miesiącu 2016 roku średnia cena ropy Ural ukształtowała się poniżej 30 $ za baryłkę, co oznacza, że nie zostały wypełnione założenia rosyjskiego budżetu mówiące o średniorocznej cenie na poziomie 40$. Warto zwrócić także uwagę, że pomimo zwiększenia obciążeń podatkowych dla sektora wydobywczego wpływy podatkowe związane z eksportem stanowiły w styczniu br. zaledwie 49% w stosunku do ubiegłego roku.
Warto przypomnieć, że podczas odbywającego się w połowie stycznia br. w Rosji forum „Gaidar 2016” obecny minister finansów Rosji Anton Siluanow podkreślał, że w najbliższej przyszłości ceny ropy nadal będą wykazywać tendencję spadkową dopóki produkcja surowca nie zostanie zredukowana w wymiarze globalnym. Inne zdanie na tej samej konferencji wyraził minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Uljuklajew, według którego „okres niskich cen ropy naftowej może trwać dziesiątki lat”.
Zobacz także: Projekt EFRA: Lotos zawarł kolejną umowę
Zobacz także: Iran wyeksportował rekordową ilość ropy