Reklama

Przedsiębiorstwa dystrybucyjne, czyli dostarczające energię elektryczną, coraz częściej stają przed problemem zwiększenia zdolności przesyłowych linii wysokiego napięcia. Wynika to zarówno ze zwiększającego się zapotrzebowanie na energię ze strony klientów, jak i nowych źródeł energii.

"Jednym z najbardziej efektywnych sposobów zwiększenia zdolności przesyłowych linii jest działanie, określane jako dynamiczna obciążalność linii. Chodzi o to, by w zależności od warunków atmosferycznych, w danej chwili wykorzystać maksymalnie zdolności przesyłowe konkretnej linii. Docelowym rozwiązaniem jest inwestycyjne dostosowanie zdolności przesyłowych linii wysokiego napięcia. Jednak z uwagi na złożony proces budowlany, szczególnie aspekty uzyskiwania zgód właścicieli nieruchomości, system zarządzania dynamiczną obciążalnością wydaje się alternatywą dostępną praktycznie od ręki" – mówi Janusz Kurpas, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Podstawą do wyznaczania dynamicznej obciążalności linii oraz monitoringu wykorzystania ich zdolności przesyłowych są warunki pogodowe, które panują w wyznaczonych punktach. Dlatego TAURON Dystrybucja zainstalował na liniach wysokiego napięcia specjalne punkty pomiarowe, które składają się ze stacji pogodowej, urządzeń zasilających, czyli turbiny wiatrowej i panelu słonecznego oraz modułu komunikacyjnego przesyłającego dane do serwera systemu komputerowego. 

"W każdym punkcie pomiarowym, a spółka ma ich w tej chwili zainstalowanych 19, mierzona jest temperatura otoczenia, prędkość i kierunek wiatru oraz nasłonecznienie. Specjalistyczne oprogramowanie, na podstawie zebranych danych, wylicza maksymalny prąd obciążenia dla każdej linii, a zebrane i wyliczone dane są dostępne w systemie informatycznym i służą dyspozytorom w ich codziennej pracy" – dodaje Janusz Kurpas.

Obliczenia związane z wyznaczaniem dynamicznej obciążalności linii polegają na wykonaniu bilansu cieplnego linii na podstawie aktualnych danych pogodowych oraz danych konstrukcyjnych linii. Procedura obliczeniowa jest realizowana automatycznie dla każdego punktu pomiarowego w cyklu 15 minutowym. Im większa częstotliwość obliczania, tym szybsza informacja o dostępnym zapasie pomiędzy aktualnym obciążeniem, a obciążalnością dynamiczną linii czyli maksymalną w danym momencie dopuszczalną wielkością przesyłu energii.

Główną korzyścią z wdrożenia systemu DOL jest efektywniejsze i bezpieczniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci dystrybucyjnej, bez ponoszenia kosztów związanych z jej rozbudową.

System DOL został dotychczas wdrożony na obszarze działania gliwickiego oddziału TAURON Dystrybucja. W ciągu najbliższych dwóch lat będzie sukcesywnie wdrażany na całym obszarze działania spółki.

Zobacz także: Ekspert: Polski rynek energii - reformy konieczne od zaraz

Zobacz także: Prezes URE: Rok 2015 to czas zmian w energetyce

Reklama

Komentarze

    Reklama