Elektroenergetyka
Bezzałogowce WB Electronics w ochronie kolei i sieci energetycznych
Firma WB Electronics zaprezentowała jeden z bezzałogowców przeznaczonych dla PKP. Maszyna posłuży do testów docelowej konfiguracji BSL, które będą służyć ochronie linii kolejowych na mocy umowy podpisanej w październiku bieżącego roku.
WB Electronics we współpracy z gliwickim start-upem, spółką Novelty RPAS, dostarczy Polskim Liniom Kolejowym S.A. spółce zależnej PKP S.A. trzy bezzałogowe systemy latające (BSL), wraz z pełnym wyposażeniem niezbędnym do planowania i kontroli lotów. Posłużą one do realizacji testów w zakresie zastosowania bezzałogowców do ochrony linii kolejowych, przewożonych towarów oraz elementów infrastruktury niezbędnej do zapewnienia sprawnego transportu kolejowego.
System przeznaczony dla kolei składa się z kwadrokoptera wyposażonego w kamerę termowizyjną i działającą w świetle widzialnym oraz stacji kierowania zbazowanej na pojeździe terenowym Mitsubishi Pajero. Do obsługi takiego systemu służy trzyosobowy zespół złożony z kierowcy, operatora i technika.
Bezzałogowiec o roboczej nazwie „Stróż” to czterowirnikowa maszyna z napędem elektrycznym o masie startowej 10 kg i udźwigu 2 kg. Jego podstawowe wyposażenie to stabilizowana głowica optoelektroniczna wyposażona w kamerę o 30-krotnym zoomie i termowizor. Umożliwia to operowanie w każdych warunkach. BSL „Stróż” jest w stanie operować w odległości 2 km od jednostki sterującej, transmitując obraz w czasie rzeczywistym.
Dzięki zabudowaniu sterowania na pojeździe możliwe jest jednak kontrolowanie znacznie szerszego obszaru, czy nawet ciągłe konwojowanie transportów kolejowych, gdyż bezzałogowiec może lecieć z prędkością 50 km/h przez ponad 30 minut a wymiana akumulatora zajmuje tylko minutę i możliwa jest podczas krótkiego lądowania w przygodnym terenie.
Prezentowany wspólnie przez PKP i WB Electronics system bezzałogowy przeznaczony jest do testów związanych z zakupem, które mają zakończyć się do końca roku realizacją 480 godzin lotów operacyjnych. W ich wyniku ma zostać zdefiniowana zarówno docelowa konfiguracja, jak i liczba systemów zakupionych przez Polskie Linie Kolejowe.
Grupa WB wraz z PKP testuje też bezzałogowe samoloty patrolowe w dwóch konfiguracjach. Jeden z nich, podobnie jak słynny FlyEye wypuszczany z ręki i zbudowany w klasycznym układzie aerodynamicznym, posiada optykę skierowaną pionowo w dół. Drugi testowany projekt jest zbudowany w układzie latającego skrzydła. Maszyna startuje z wyrzutni i posiada umieszczoną w części dziobowej stabilizowaną głowicę optoelektroniczną.
Oba projekty realizowane są we współpracy WB Electronics i spółki Novelty RPAS, która ma specjalizować się w bezzałogowcach dedykowanych zastosowaniom cywilnym. Wykorzystanie nowoczesnych systemów bezzałogowych do ochrony linii kolejowych otwiera również drogę do kolejnych zastosowań technologii bezzałogowych w obszarze ochrony elementów infrastruktury krytycznej.
Firma z Ożarowa Mazowieckiego wygrała nie tylko przetarg dla PKP, ale również ogłoszony przez PSE, dotyczący monitoringu sieci energetycznych. Jest to pilotażowy projekt wykorzystania BSL do bieżącego monitoringu stanu technicznego linii przesyłowych sieci elektroenergetycznych. Do realizacji projektu zostanie wykorzystana nowoczesna technologia skaningu laserowego.