Reklama

Atom

Węgry: budowa elektrowni Paks-2 zgodna z prawem UE

  • Fot. pixabay.com
    Fot. pixabay.com

Węgierska elektrownia atomowa może powstać nawet i bez państwowej pomocy. Rząd Orbana deklaruje ścisłą współpracę z Unią Europejską w zakresie ustalenia wszystkich kluczowych warunków budowy obiektu. Zainteresowanie Brukseli sprawą wzięło się z podejrzenia o naruszenie europejskich przepisów dotyczących pomocy publicznej.

Attila Aszódi, pełnomocnik rządu ds. budowy elektrowni jądrowej, podkreślił, że Unia została zawiadomiona o projekcie już w 2013 roku, podczas gdy prace zaczęły się dopiero w 2015.

"W tej chwili przedmiotem uzgodnień z Komisją Europejską są trzy kwestie. Pierwszą z nich jest ustawa o Paks-2, czyli szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu. Drugą kwestią jest pytanie o dotacje państwowe przeznaczone na ten projekt. Trzecia sprawa dotyczy sposobu wyłonienia generalnego wykonawcy projektu - Rosatomu” – mówił Aszódi.

Pełnomocnik przypomniał również o postawionym wykonawcy warunku umożliwienia udziału w projekcie węgierskim przedsiębiorstwom. Wiceszef państwowego Rosatomu Kiriłł Komarow zadeklarował zaangażowanie firm węgierskich do wstępnych prac. Reaktor ma zostać wyprodukowany w Rosji z wykorzystaniem rosyjskiej technologii, a uzyskanie całej reszty sprzętu i przeprowadzenie prac budowlanych odbędzie się z udziałem firm wyłonionych w drodze konkursu ofert, w którym będą mogły wziąć udział również węgierskie spółki.

Komarow podkreślił, że jego spółka nie jest stroną w dyskusji rządu Orbána z Komisją Europejską. „Negocjacjami zajmują się nasi węgierscy koledzy, aby spełnić wszystkie zobowiązania związane z tym projektem. Chcę powiedzieć, że wszystko odbywa się zgodnie z planem, który jest otwarty i przejrzysty” – powiedział.

W listopadzie Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie podejrzenia udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej przez Węgry, które miały wbrew prawu UE zapewnić publiczne środki finansowe na budowę dwóch reaktorów jądrowych w ramach projektu Paks-2. Komisja sprawdza, czy wsparcie zostało udzielone na warunkach rynkowych i bada, jaki wpływ wywarło ono na konkurencję .

W grudniu 2014 r. rosyjski Rosatom podpisał kontrakt na budowę elektrowni atomowej w Paks opiewający na 12,5 mld euro. W marcu tego samego roku na realizację tego projektu Węgry zaciągnęły pożyczkę od Rosjan w wysokości 10 mld euro.

W obecnie funkcjonującej siłowni w Paks działają 4 reaktory WWER 440 o łącznej mocy 2 tys. MW dostarczone jeszcze w czasach komunistycznych przez Związek Sowiecki. W 2009 r. węgierski parlament zaaprobował projekt budowy dwóch nowych bloków energetycznych. Oprócz Rosatomu projektem interesowały się również francuski koncern Areva oraz japońsko-amerykański Westinghouse. Ostatecznie jednak przetarg nie został ogłoszony.

Zobacz także: KE przyjrzy się budowie elektrowni atomowej na Węgrzech

Zobacz także: Areva i Hitachi wycofują japońskie reaktory atomowe

Reklama

Komentarze

    Reklama