Reklama

„Aby odsiarczyć półprodukty instalacji koksowania, z których na instalacjach hydrokrakingu i hydroodsiarczania powstaną gotowe paliwa, trzeba zwiększyć produkcję instalacji odzysku siarki Clausa. W tym celu niezbędne jest dostarczanie do tych instalacji tlenu, który zwiększy wydajność procesu” – wyjaśnia Grzegorz Zgoda, szef Biura Wsparcia Inżynierskiego Projektu EFRA.

W czterech  instalacjach Clausa, jakie posiada rafineria LOTOSU, produkowana jest czysta siarka, którą LOTOS sprzedaje zakładom chemicznym. W temperaturze 1300 – 1400 °C spalany jest siarkowodór – do dwutlenku siarki, z którego następnie powstaje siarka.

„Większość powietrza, w którym przebiega spalanie to azot, który znacznie ogranicza przerób siarkowodoru, zajmując miejsce w kompresorach i innych urządzeniach instalacji Clausa (…) Wzbogacenie powietrza tlenem jest w stanie zwiększyć wydajność instalacji Clausa o 80 proc. Potwierdziły to testy, w których korzystano z tlenu dowożonego cysternami. Budowa tlenowni jest znacznie tańsza niż budowa nowych instalacji Clausa, a uzyskany efekt jest podobny”  – komentuje technolog Jarosław Kawula.  

Fot. Grupa Lotos

„Instalacja OGU pracować będzie w oparciu o metodę VPSA (Vacuum Pressure Swing Adsorption) – próżniowej adsorpcji tlenu z powietrza. Tlen oddzielany będzie na dwóch pracujących przemiennie adsorberach wyposażonych w sita molekularne zawierające glinokrzemiany - tłumaczy Paweł Brzozowiec, koordynator Projektu EFRA.

Instalację OGU zaprojektuje i zbuduje firma Linde AG, Engineering Division. Urządzenia OGU znajdować się będą w kontenerach. Wydajność instalacji to 2,1 tys. Nm3 na godzinę tlenu o czystości 90%.  

Budowa OGU rozpocznie się w II kwartale 2016 r., a montaż urządzeń – w I kwartale 2017. Zgodnie z kontraktem instalacja będzie w czerwcu 2017 gotowa do dostarczania tlenu instalacjom Clausa, co umożliwi przerób znacznie większych ilości siarkowodoru powstałego z odsiarczania paliw uzyskanych w procesie koksowania.

Zobacz także: Chwilowy wzrost cen ropy z powodu kryzysu tureckiego

Zobacz także: Budowa Ropociągu Brody – Płock możliwa w 2017 r. Rząd Szydło zainteresowany nową aranżacją...

Reklama

Komentarze

    Reklama