Reklama

TGE oraz Japan Electric Power Exchange  podpisały list intencyjny dotyczący wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie systemów informatycznych i transakcyjnych. Znaczny jej zakres będzie dotyczyć obsługi kontraktów terminowych na energię elektryczną. TGE uruchomi Rynek Instrumentów Finansowych (RIF) już 4 listopada,  natomiast JEPX planuje ruszyć w przyszłym roku. 

Wymiana doświadczeń ma służyć rozwojowi systemów wspierających obie giełdy, aby zapewnić ich członkom najbardziej nowatorskie, elastyczne i niezawodne platformy transakcyjne, rozliczeniowe i nadzoru. Pozwoli również stronom rozwijać systemy transakcyjne oraz zapewnić uczestnikom rynków możliwość korzystania z rozwiązań technologicznych najlepiej dostosowanych do ich potrzeb. 

„JEPX zamierza wdrożyć system nadzoru nad rynkiem firmy NASDAQ. W przyszłości planujemy uruchomić również nowoczesny system podobny do tego, jaki będzie implementować TGE. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni TGE za to, że chce się z nami dzielić swoimi doświadczeniami oraz za starania, by JEPX – podobnie jak TGE – mógł zapewnić swoim uczestnikom płynny, transparentny i bezpieczny rynek obrotu energią” – powiedział Ryoich Kunimatsu, Senior General Manager w Japan Electric Power Exchange.

Towarowa Giełda Energii (TGE) będzie już niebawem korzystać z technologii X-stream Trading Technology. Zastosowane rozwiązania technologiczne wzbogacą system transakcyjny TGE o nowe funkcje i dzięki temu umożliwią obsługę stale rosnących wolumenów obrotu, a także rozszerzenie przyszłej działalności o inne instrumenty towarowe i pochodne.

„Wdrożenie nowego systemu transakcyjnego we współpracy ze sprawdzonym partnerem to dla TGE przełomowy moment w rozwoju. Nowoczesna technologia pozwoli nam wejść w nowe obszary biznesowe, dzięki czemu mamy sznasę stać się rynkiem globalnym i wielofunkcyjnym. Przed nami wyzwania, które związane są m.in. z budową rynku instrumentów pochodnych, czy aktywnym uczestnictwem we wspólnym europejskim rynku energii. Współpraca z JEPX na pewno wzbogaci nasze doświadczenia. Obie giełdy mają ze sobą wiele wspólnego. Współpracujemy w ramach stowarzyszenia giełd energii APEx, korzystając tam z możliwości wymiany poglądów, związanych z działaniem na globalnych, konkurencyjnych rynkach energii elektrycznej. Wierzę, że będzie to doskonała, obopólnie korzystna współpraca.” - powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE. 

Warto zauważyć, że wzrost obrotów na parkietach TGE w ostatnich latach pozycjonuje spółkę, jako najdynamiczniej rozwijającą się giełdę Europy Środkowo – Wschodniej. Wolumen obrotu na poziomie 186,8 TWh w 2014 roku stanowi 119,4 procent krajowej produkcji energii i 117,7 procent jej zużycia. TGE wyróżnia się dzisiaj na tle innych rynków kompleksową ofertą - członkowie giełdy mogą w jednym miejscu handlować energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi oraz uprawnieniami do emisji CO2, a od listopada br. ten zakres zostanie uzupełniony o rynek finansowy. To komfortowe rozwiązanie, ponieważ pozwala na organizację polityki energetycznej uczestników rynku w jednym miejscu.

Zobacz także: Grupa Tauron poprawia efektywność

Zobacz także: TGE uruchomi Rynek Instrumentów Finansowych

Reklama

Komentarze

    Reklama