Reklama

Portal o energetyce

Specjalny zespół PGNiG bada możliwość współpracy z Iranem

  • Memorandum of Understanding signing ceremony between Roketsan and WZL 1. Photo: Roketsan.
    Memorandum of Understanding signing ceremony between Roketsan and WZL 1. Photo: Roketsan.

„Specjalny zespół PGNiG bada możliwość współpracy z Iranem” – poinformował wiceprezes spółki Zbigniew Skrzypkiewicz. Najprawdopodobniej chodzi o możliwość zaangażowania się polskiego potentata w prace na polu naftowym na wyspach Lavan w związku ze zniesieniem zachodnich sankcji nałożonych na Teheran.

Agencja prasowa IRNA (Islamic Republic News Agency) poinformowała 6 maja br. o intensywnych rozmowach polsko-irańskich dotyczących m.in. dostaw ropy naftowej z Iranu do Polski. Depesza nie obfitowała w konkrety – wiadomo, że w 70 osobowej delegacji znaleźli się przedstawiciele najważniejszych krajowych koncernów, spekulowano także że surowiec z Iranu docierałby do gdańskiego naftoportu drogą morską i zaopatrywał tamtejszą rafinerię Lotosu (niewykluczone, że także inne zakłady petrochemiczne nad Wisłą).

10 maja w azerskiej agencji Trend pojawiła się informacja o podpisaniu memorandum pomiędzy PGNiG i Iran National Oil Company. Koncerny wyraziły wolę współpracy na polu naftowym wokół wysp Lavan znajdujących się w Zatoce Perskiej. O sprawie poinformował Azerów menadżer polskiego potentata – Bogusław Sozański, który był jednym z członków 70 osobowej delegacji, która udała się do Iranu.

14 sierpnia według PAP wiceprezes PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz potwierdził w czasie konferencji prasowej, że specjalny zespół w obrębie spółki bada możliwość współpracy z Iranem. W jego skład mają wchodzić osoby, które nadzorowały działalność koncernu w „kraju ajatollahów” przed wprowadzeniem zachodnich sankcji.

Tymczasem wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział na wrzesień wizytę w Teheranie, w której wezmą udział przedstawiciele polskich spółek. 

Zobacz także: Prezes Lotosu: Jesteśmy gotowi na kryzys naftowy [wideo]

Zobacz także: PGNiG będzie wydobywać irańską ropę. Surowiec trafi do Polski?

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama