Górnictwo
110 lat ratownictwa górniczego w Bytomiu
„Ratownictwo górnicze jest niezbędnym elementem bezpiecznego funkcjonowania przemysłu wydobywczego” - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas obchodów 110-lecia Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. Uroczystość odbyła się 18 września 2017 r. w Bytomiu.
Dziękując ratownikom za ich służbę wiceminister Tobiszowski podkreślił, że ich profesjonalne przygotowanie do pracy w warunkach akcji ratowniczej niejednokrotnie decyduje o życiu zagrożonych górników. „Wasza praca i doskonałe wyszkolenie budzi uznanie oraz szacunek. Ratując innych ludzi gotowi jesteście ryzykować własne życie” – powiedział wiceminister.
Zobacz także: Coraz więcej Polaków chce rozwoju energetyki węglowej [ANALIZA]
Sekretarz stanu w ME przypomniał, że 1 lipca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ME w sprawie ratownictwa górniczego. Reguluje ono m. in. organizację, szczegółowe zadania i wymagania dla służb ratownictwa górniczego, szczegółowe wymagania dotyczące specjalistycznych badań lekarskich oraz dokumentacji w zakresie ratownictwa górniczego oraz planu ratownictwa górniczego. Określa także sposób prowadzenia akcji ratowniczych w zależności od rodzaju i natężenia zagrożeń występujących w zakładach górniczych. „Nowe przepisy przyczynią się do usprawniania pracy ratowników i pozwolą im swobodnie realizować swoje obowiązki” - ocenił Tobiszowski.
***
W 1907 roku w Bytomiu powstała, jako pierwsza w Europie i jedna z pierwszych na świecie, nowoczesna stacja ratownictwa górniczego. Stacja obejmowała swoim zasięgiem działania tereny zachodniej i centralnej części Zagłębia Górnośląskiego.
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego wraz ze swoimi Okręgowymi Stacjami w Bytomiu, Jaworznie, Wodzisławiu i Zabrzu zabezpiecza wszystkie kopalnie węgla kamiennego, kopalnie soli, kopalnię doświadczalną „Barbara” oraz kopalnie zabytkowe.
Zobacz także: Pragmatyczne podejście do zagrożeń bezpieczeństwa energetycznego UE daje pozytywne efekty [ANALIZA]
kn/ME