Reklama

Portal o energetyce

Zyska: wg. nieoficjalnych informacji mamy już 650 tys. prosumentów

Fot. MKiŚ
Fot. MKiŚ

Według jeszcze nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji, w Polsce jest już 650 tys. prosumentów - oświadczył w piątek w Sejmie pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak dodał, przypuszcza, że do końca roku powinien być ich już milion.

Zyska poinformował, że z dwóch pierwszych edycji programu „Mój prąd” skorzystało 266 tys. osób, natomiast w 3. edycji jest już ok. 60 tys. wniosków. Jak przypomniał, 3. edycja ruszyła 1 lipca, a nabór potrwa do końca roku.

Reklama
Reklama

Budżet 3. edycji to 534 mln zł i - jak stwierdził Zyska - zmierza już do wyczerpania. „Jak się wyczerpie, będziemy się zastanawiać nad uzupełnieniem” - dodał. 

Pełnomocnik, tłumacząc dlaczego w programie „Mój prąd 3.0” dotację do paneli fotowoltaicznych obniżono z 5 do 3 tys. zł, stwierdził, że staniały i technologia i usługi instalacyjne. „Zauważyliśmy, że nadmiarowe wsparcie powoduje zawyżanie cen” - dodał Zyska. 

Jak również poinformował, ministerstwo klimatu przygotowuje 4. edycję programu, której budżet będzie „znacznie większy”. Zastrzegł, że program będzie przewidywał nie tylko dofinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, ale też domowych magazynów: energii elektrycznej, ciepła, chłodu, systemów zarządzania energią oraz ładowarki dla samochodu elektrycznego. 

Zyska ocenił, że 4. edycja programu powinna ruszyć od 1 stycznia 2022 r., i termin ten powinien być skorelowany z planowaną zmianą systemu rozliczeń nowych prosumentów.(PAP)

Komentarze