Reklama

OZE

,,Zmiana klimatu a bezpieczeństwo" [PATRONAT]

Zmiana klimatu to problem, który prędzej czy później dotknie całą ludzkość. Gwałtowne zjawiska pogodowe, podnoszenie się poziomu wody, susze przyczyniają się do wzrastania niepokojów społecznych i liczby uchodźców szukających lepszego miejsca do życia. Jednym z aspektów związanych z ociepleniem klimatu, rzadko poruszanym medialnie, jest jego wpływ na światowe bezpieczeństwo. Właśnie tej relacji poświęcony jest film „The Age of Consequences”. Projekcja, objęta patronatem przez serwis Energetyka24, połączona będzie z panelem dyskusyjnym, w którym udział wezmą: Generał Waldemar Skrzypczak, Tomasz Podgajniak (wiceprezes Polskiej Izby Energetyki Odnawialnej) i Joanna Remiszewska - Michalak (klimatolog). Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny E24 Piotr Maciążek.

Coraz więcej naukowców i ekspertów zajmujących się obronnością dostrzega zależność między zmianą klimatu a nasilającym się terroryzmem. Niedobory wody i rosnące ceny żywności będą powodować walkę o dostęp do surowców naturalnych, a w konsekwencji konflikty i masową migrację. „The Age of Consequences” to film ukazujący wpływ ocieplenia klimatu na rosnącą liczbę niepokojów społecznych przez pryzmat bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i światowej stabilności.

Autorzy filmu rozpatrują rolę zasobów naturalnych jako katalizatorów konfliktów w niestabilnych regionach świata. Generałowie, admirałowie i wojskowi weterani prowadzą widzów przez świat wojny w Syrii, arabskiej wiosny czy radykalistów z ISIS, szukając źródeł rosnących napięć. W ramach specjalnego pokazu filmu zapraszamy na debatę podkreślającą najważniejsze aspekty dokumentu oraz oceniającą konsekwencje zmian klimatu dla Polski, szczególnie w aspekcie krajowego bezpieczeństwa ‒ nie tylko energetycznego.

Wydarzenie organizuje Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej. Seans odbędzie się 29 czerwca o godzinie 12:00 w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, Warszawa). Rejestracja odbywa się tutaj.

Komentarze