• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Zachodnie koncerny wesprą Nord Stream 2 omijając UOKiK

  • Statek Sojuz na orbicie okołoziemskiej. Fot. Roskosmos / roscosmos.ru

Po tym jak polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nie wyraził zgody na stworzenie konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem zachodnich koncernów, szukają one sposobów na wsparcie finansowe projektu z ominięciem zgody polskiego organu antymonopolowego.

Informacja o działaniach pięciu zachodnich koncernów, mających pierwotnie być udziałowcami Nord Stream 2 (OMV, Wintershall, Shell, Engie i Uniper) została przekazana przez agencję Reutersa. Według niej poszukują one alternatywnych metod na wsparcie finansowe projektu. Jedną z nich może być udzielanie preferencyjnych pożyczek przez koncerny, albo kontrolowane przez nie spółki.

Mimo to nie sposób zaprzeczyć temu, że polski UOKiK znacznie utrudnił realizację projektu. W związku z brakiem zgody na koncentrację, gazociąg Nord Stream 2 musi być budowany jedynie przez Gazprom, nawet jeżeli pośrednio wesprą go zachodni partnerzy koncernu.

Znacznie zwiększa to ryzyko finansowe projektu. Według wcześniejszych planów Nord Stream 2 miał być firmowany przez szereg zachodnich firm energetycznych. Obecnie będzie to projekt samego Gazpromu, koncernu wobec którego cały czas toczy się postępowanie antymonopolowe. W efekcie koszt kredytu na finansowanie rury na pewno wzrośnie. Pierwotnie 70% kosztów gazociągu miało zostać sfinansowane w ten sposób. Po uniemożliwieniu powstania konsorcjum zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne jeszcze się zwiększy. 

Zobacz także: Prezes Enei: Nie wiadomo jeszcze czy opóźnienie w Kozienicach zwiększy koszt inwestycji

Zobacz także: Polski węgiel na Ukrainie? „Ukraińcy mają problemy z płatnościami”

 

Komentarze