Reklama

Gaz

Woźniak: LNG w Polsce ,,dla bezpieczeństwa i na eksport"

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Podczas Konferencji LNG w Polsce i Europie 2017, politycy, przedsiębiorcy i eksperci dyskutowali o przyszłości wykorzystania technologii skraplania gazu do zaspokajania europejskiego zapotrzebowania na „błękitne paliwo”. O polskich planach względem tego surowca mówił m.in. Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

,,Rynek LNG cechuje się dużą dynamiką wzrostu. Rośnie na nim udział transakcji krótkoterminowych i spot. Przekłada się to na obecność skroplonego gazu w naszej strategii” – powiedział Woźniak.

Wiceprezes PGNiG przedstawił m.in. najnowszą historię światowego obrotu skroplonym gazem. ,,W ciągu ostatnich trzech lat rynek LNG przeszedł metamorfozę. Jeszcze w 2013 roku był to rynek sprzedającego. Dyferencjał cen między Europą a Azją był na tyle duży, że możliwość handlowania była ograniczona. Ale już trzy lata później mamy do czynienia z rynkiem kupującego. LNG może konkurować z gazem przesyłanym rurociągami” – stwierdził Woźniak. ,,Pamiętam, jak informowano o dostawie Amerykańskiego LNG do Kuwejtu. Coś, co jeszcze niedawno było niemożliwe, dziś staje się faktem” - podkreślił.

Zobacz także: Woźniak: Open Season na Baltic Pipe w tym miesiącu

Woźniak mówił też o korzyściach dla Polski płynących z wykorzystania technologii LNG. ,,Przełoży się ona na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w przypadku zakłóceń dostaw gazociągami. Dodatkowo, LNG posłuży do dywersyfikacji i zwiększenia elastyczności. Co więcej, możemy też pozyskiwać surowiec ten na eksport do krajów Europy Środkowowschodniej”.

Reklama

Komentarze

    Reklama