Reklama

Gaz

Włochy negocjują dostawy gazu z Nord Stream 2. „Tranzyt przez Czechy”

Minister energetyki Federacji Rosyjskiej, Aleksander Nowak, poinformował podczas swojej oficjalnej wizyty w Rzymie (16 kwietnia), że Włochy i Rosja negocjują dostawy gazu z Nord Stream 2 na Półwysep Apeniński.

Doniesienia rosyjskiego polityka przytoczone przez branżowy portal Neftegaz zbiegają się w czasie z rewelacjami niemieckiej prasy. W ubiegłym tygodniu niemiecki Die Welt poinformował, że budowa gazociągu Nord Stream 2 i związane z tym wygaszanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę (obie kwestie w optyce rosyjskiej są ściśle skorelowane) wymuszą istotne zmiany infrastrukturalne.

Rozbudowa już istniejących rurociągów może być niewystarczająca by obsłużyć dodatkowy wolumen jaki pojawi się na północy Niemiec dzięki Gazpromowi (łączna przepustowość rur będzie wynosić 110 mld m3). Dlatego oprócz gazociągu OPAL gaz z Nord Stream 1 i 2 miałby na południe Niemiec dystrybuować zupełnie nowy rurociąg o nazwie Eugal – informował niemiecki dziennik.

Według gazety przyśpieszyły także rozmowy ekspertów z Czech, Słowacji i Austrii dotyczące budowy rurociągu „Baci”, który w 2020 r. połączy zaopatrywane w rosyjski gaz znad Bałtyku Czechy z Austrią, a szerzej hubem w Baumgarten. Nowe inwestycje mają kluczowe znaczenie ponieważ pozwolą na efektywne dostarczanie surowca do Włoch.

Zobacz także: Gaz z Nord Stream 2 ma dotrzeć do Włoch nowym rurociągiem

Komentarze