Reklama

Elektroenergetyka

Wkrótce rewolucja w handlu energią? Rusza technologia blockchain

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Niektóre duże europejskie firmy energetyczne przystąpiły do ​​projektu zawierania transakcji opartych o tzw. technologię blockchain. Chcą za jej pomocą handlować na hurtowych rynkach energii elektrycznej.

Jak podaje serwis Bloomberg, spółki Enel SpA i RWE AG rozpoczną sprzedaż w oparciu o nowatorską technologię już w czwartym kwartale tego roku. Najpierw przeprowadzą testy- te rozpoczną się w sierpniu.

Technologia blockchain oparta jest na tworzeniu łańcuchu bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych  w Internecie. Bloki danych, które zapełniają się jeden po drugim, tworzą rodzaj wspólnej księgi rachunkowej, gdzie zapisują się poszczególne transakcje. Działa ona bez pomocy centralnych komputerów czy systemów zarządzających. Jej dużym atutem jest bezpieczeństwo- szacuje się, że do sfałszowania transakcji w tym systemie, potrzeba mocy obliczeniowej połowy dostępnych w sieci komputerów.

Zobacz także: Trwają prace nad modernizacją linii 400 kV Kozienice–Miłosna

W energetyce technologia ta może być użyteczna do handlu energią słoneczną i wiatrową, czyli tam, gdzie potrzeba zdecentralizowanych usług.

Komentarze