Reklama

Górnictwo

Wierzyciele KHW porozumieli się z ministerstwem energii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ministerstwo Energii porozumiało się obligatariuszami Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Wierzyciele KHW zgodzili się na przesunięcie w czasie terminów wykupu obligacji, a także zrezygnowali z 200 mln zł należnych odsetek. O warunkach porozumienia poinformował wczoraj wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Rozmowy z instytucjami finansowymi, które kilka lat temu objęły warte ok. 1,2 mld zł obligacje holdingu, były prowadzone w związku z włączeniem od 1 kwietnia br. kopalń holdingu do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

W toku rozmów – jak podał wiceminister - banki zgodziły się na odroczenie spłat o dwa lata oraz wydłużenie łącznego okresu wykupu obligacji o pięć lat, rezygnując przy tym z części należnych odsetek.

 Zobacz także: Ważą się losy połączenia KHW i PGG. 23 stycznia rozmowy w Brukseli

Zobacz także: Tobiszowski: Połączenie PGG i KHW to historyczny moment

„Banki wydłużyły okres spłaty i zrezygnowały z należnych odsetek, których w tym okresie wydłużenia mogłyby zażądać, przez co per saldo dług zmniejszył się o 200 mln zł” – powiedział Tobiszowski podczas spotkania z dziennikarzami w Katowicach.

Początkowo przedstawiciele holdingu, PGG i resortu energii chcieli przekonać banki do konwersji ok. 30-35 proc. zadłużenia holdingu z tytułu obligacji na udziały w powiększonej PGG. Jak mówił w czwartek Tobiszowski, konwersja „była dość blisko”, jednak ostatecznie banki – szczególnie podmioty zagraniczne – nie zdecydowały się na takie rozwiązanie, tłumacząc to m.in. standardami korporacyjnymi.

Wierzycielami KHW z tytułu obligacji są: Bank Zachodni WBK SA, Bank BGŻ BNP Paribas SA, PKO BP SA, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz niemiecki DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank.

Według wiceministra, ostateczny efekt rozmów z bankami można uznać za zadowalający – resort energii liczył bowiem na konwersję na udziały ok. 200-300 mln zł długu, a udało się uzyskać rezygnację z 200 mln zł należnych odsetek. „Banki nie zeszły z kapitału, ale zrezygnowały z części odsetek” – podkreślił wiceminister.

Jego zdaniem przesunięcie terminu rozpoczęcia spłat o dwa lata daje kopalniom oddech i pozwala na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji, dzięki którym pozyskają dobry jakościowo, poszukiwany przez odbiorców węgiel – zapewni on przychody i środki na obsługę zadłużenia.

Od początku kwietnia cztery kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego są już częścią Polskiej Grupy Górniczej, dokapitalizowanej przez inwestorów kwotą 1 mld zł. Grupa zatrudnia obecnie ponad 43 tys. pracowników w dziewięciu kopalniach, z których większość to tzw. kopalnie zespolone.

Krzysztof Nieczypor / PAP

Komentarze