Reklama

Ropa

Wiceprezes Saudi Aramco w Orlenie. Więcej saudyjskiej ropy w Polsce? [NEWS]

Abdulaziz M. Al-Judaimi. Fot. http://www.saudiaramco.com
Abdulaziz M. Al-Judaimi. Fot. http://www.saudiaramco.com

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Energetyka24 z wizytą w Polsce przebywa obecnie wiceprezes saudyjskiego potentata naftowego Saudi Aramco. Rozmowy dotyczą poszerzenia współpracy w zakresie handlu ropą naftową. 

Abdulaziz M. Al-Judaimi to wiceprezes ds. downstreamu w globalnym potentacie Saudi Aramco. Jego wizyta w Polsce i spotkanie z przedstawicielami PKN Orlen ma dotyczyć poszerzenia kooperacji obu koncernów. Polska spółka nie komentuje informacji Energetyka24.

Warto przypomnieć, że w maju 2016 r. płocki potentat podpisał pierwszą w historii umowę długoterminową na dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do Polski. Aż do tego momentu Saudi Aramco nie prowadziło swoich interesów nad Bałtykiem.

We wrześniu 2016 r. Energetyka24 informowała powołując się na swoje źródła, że „w czerwcu w Arabii Saudyjskiej gościła delegacja z Prezesem Wojciechem Jasińskim, który spotkał się z kierownictwem Saudi Aramco (…) współpraca w zakresie dostaw ropy naftowej to dopiero początek, a obszarów strategicznej współpracy może być więcej”. Zgodnie z sugestiami naszych rozmówców taka obietnica mogła być także próbą zaoferowania Polsce oferty w zamian za ochłodzenie relacji naftowych z Iranem.

Natomiast w listopadzie 2016 r. Orlen rozszerzył umowę długoterminową z Saudi Aramco tak, że objęła ona również aktywa polskiej Grupy na Litwie i w Czechach.

Reklama

Komentarze

    Reklama