Solorz i Sołowow: Bez taniej i czystej energii czeka nas katastrofa

7 września 2021, 10:10
atom
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

Im szybciej Polska będzie miała dostęp do energii z atomu, tym lepiej dla jej mieszkańców i gospodarki – mówi Zygmunt Solorz w rozmowie z "Rz". Natomiast Michał Sołowow zaznacza, że koszt budowy wszystkich sześciu reaktorów SMR estymujemy na około 4,8 mld euro.

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą wspólnie zbudować elektrownię jądrową na bazie aktywów ZE PAK. Na elektrownię złoży się od czterech do sześciu mikroreaktorów typu SMR. "Przede wszystkim chcemy – myślę, że mówię tu za nas obydwu – czystego powietrza dla mieszkańców Polski" - zaznaczył w rozmowie dla wtorkowego wydania "Rz" Zygmunt Solorz.

Solorz podkreślił, że aby w Polsce można było oddychać lepszym powietrzem, trzeba skończyć z węglem. "Ten koniec zbliża się z gigantyczną prędkością i można opowiadać o różnych teoriach czy pomysłach, ale jedynym realnym źródłem energii, które na masową skalę zastąpi węgiel, jest atom" - wskazał.

"OZE oczywiście też, dlatego rozwijamy już w PAK-u projekty związane z energią słońca, wiatru i technologiami wodorowymi, ale nie staną się one w niedługim czasie wiodącymi w gospodarce. Stąd też atom, źródło czystej i zeroemisyjnej energii" - powiedział.

Dodał, że atomem interesuje się już od kilku lat, odbył wiele rozmów i spotkań, w tym w USA, z producentami i dostawcami technologii jądrowych. "Michał również ma w tym zakresie ogromną wiedzę i rozwiązania, stąd nasze wspólne plany. Bo ani w sensie gospodarczym, ani w czysto ludzkim, społecznym nie mamy już czasu. Zegar tyka. Jeśli prześpimy właściwy moment, to za błędy naszego pokolenia zapłacą zdrowiem i swoją przyszłością rzesze ludzi. Oraz polska gospodarka, którą wykończą ceny brudnej energii. Przestaniemy być atrakcyjnym miejscem do życia, a polska gospodarka przestanie być konkurencyjna" - powiedział.

W ocenie Michała Sołowowa Polska stoi przed koniecznością dokonania całkowitej rewolucji w energetyce. "Praktycznie wszystkie nasze źródła węglowe przestaną działać na przestrzeni najbliższych lat. OZE z kolei jest związane z sezonowością i nie może dziś być bazą dla dużego przemysłu. Oczywiście jakąś alternatywą jest gaz, ale to oznacza jeszcze większe uzależnienie się od importu. My po prostu potrzebujemy atomu" - podkreślił. Dodał, że pierwszy reaktor powstanie do maksymalnie 2030 roku, a kolejne w rocznych odstępach.

reklama
reklama 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Ter
wtorek, 7 września 2021, 18:26

Odbiją się od polskiej biurokracji - PAA i MKiŚ ich skutecznie zniechęcą

Czeslaw
wtorek, 7 września 2021, 15:46

Zygmunt tym tekstem o OZE zraniles wiele niemieckich serc :( oni Ci tego nie wybacza :D

SPECJALISTA
wtorek, 7 września 2021, 13:55

To jednak ciekawy temat że rządzący z prawa i lewa nic nie zrobili przez 20 lat aby powstała u nas elektrownia atomowa. A wystarczy spojrzeć na Słowację która uruchomiła niedawno 3 bloki i 80% energii czystej pochodzi z atomu. U nas mimo przyjęcia pakietu Polska 2040 nic się nie dzieje, przecież w 2020 r. miała powstać 1 elektrownia atomowa. Mam pytanie do rządzących jak w takim razie ma się uchwalony dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040" do opisanych powyżej problemów, chyba ten dokument jest tylko na papierze! PEP 2040 zakłada budowę elektrowni jądrowej do 2033 r., kolejnych bloków 6 bloków co 2 lata. Najlepiej jednak przerzucić rosnące koszty energii na każdego Polaka i liczyć że udźwigną ten ciężar. Wiele osób kosztów tej transformacji nie udźwignie szczególnie starszych i ubogich.

rmarcin555
wtorek, 7 września 2021, 21:36

@SPECJALISTA. Jeśli jesteś specjalistą to zapewne wiesz, że energia z atomu nie jest tania. Poza tym, przez lata modlono się w Polsce do węgla. Dotacje do górnictwa, za ostatnie 30 lat, to kilka elektrowni atomowych. A dzisiaj oprócz braku pieniędzy mamy brak czasu.

SPECJALISTA
środa, 8 września 2021, 10:01

A przecież po uwolnieniu ceny energii wzrosną o 40% i to nie koniec podwyżek

Yogi
wtorek, 7 września 2021, 12:31

A lobby przeciwne atomowi nawet z Niemiec o polskiej polityce i lobby pomilcze bo są w większości negatywnie sarmatcy

rmarcin555
wtorek, 7 września 2021, 15:32

@Yogi. Atom jest drogi. Do tego reaktor, który proponują nie jest jeszcze zatwierdzony. Generalnie panowie poczytali sobie trochę slajdów i wydaje im się, że są ekspertami od energetyki. Skoro mają plan to niech budują. Ja nie jestem przeciw. Na razie tylko mówią.

placek
wtorek, 7 września 2021, 16:54

@rmarcin555 Każdy reaktor był kiedyś niezatwierdzony. PL powinna uczestniczyć w takich projektach bo jak już powstaną to będziemy mieli podstawową wiedzę.

rmarcin555
wtorek, 7 września 2021, 21:33

@placek. My możemy uczestniczyć tylko jako klient - R&D jest gdzie indziej. Więc jak panowie mają pieniądze to niech budują.

złośliwy
wtorek, 7 września 2021, 13:51

Kurczę, niewątpliwie masz talent.Ktoś wie co tym razem poeta chciał nam powiedzieć?

Tweets Energetyka24