Reklama

Gaz

Waszczykowski: Polska rozważa zakup ropy i gazu z Iranu

W wywiadzie dla magazynu Trend Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że Polska rozważa zakup ropy i gazu z Iranu. Poinformował również o porozumieniach zawartych z tym krajem, z których jedno dotyczyło kwestii energetycznych.

W wywiadzie dla magazynu Trend Witold Waszczykowski poinformował, że podczas ostatniej wizyty w Polsce Ministra Spraw Zagranicznych Iranu Mohammada Javada Zarifa zostały podpisane dwa porozumienia między izbami handlowymi z obydwu państw. Jedno z nich dotyczyło infrastruktury morskiej a drugie energetyki. 

Wysokość kwot, na które opiewały umowy nie jest znana. Zostało to objęte klauzulą poufności. Wcześniej irańskie media podały, że łączna wartość transakcji będących skutkiem porozumień wyniesie 700 milionów dolarów. Polski minister zdementował tą informację mówiąc, że kwota będzie "znacznie skromniejsza". Podkreślił on jednak, że w dłuższej perspektywie wartość podana przez irańskie media może okazać się realna.

Polski minister zaznaczył, że "Istnieje duże pole do współpracy Polski z Iranem przy niektórych zamówieniach w sektorze usług takich jak: badania geofizyczne, odwierty czy budowa infrastruktury". Waszczykowski podkreślił, że polskie spółki zależne PGNiG dysponują dużym doświadczeniem w realizacji tego typu międzynarodowych projektów i prawdopodobnie nawiążą współpracę z irańskimi koncernami. 

Minister powiedział również, że dywersyfikacja dróg dostaw i poszukiwanie nowych źródeł ropy i gazu ma znaczenie strategiczne dla Polski. "Kiedy liczne kraje Unii Europejskiej odnawiają swoje kontrakty z Iranem, Polska rozważa dołączenie do tego grona" - zaznaczył.

Zobacz także: Niegospodarność byłych władz PSG? Sprawa trafia do prokuratury

Zobacz także: Ekspert: do 2020 r. Polska powinna wydać 66 mld zł na zieloną energetykę


 

Reklama

Komentarze

    Reklama