Reklama

Gaz

Waszczykowski: Nord Stream 2 przedmiotem sporu Warszawy i Berlina

Polski szef dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla niemieckiego Frankfurter Allgemeine Zeitung podkreślił, że UE powinna przezwyciężyć „egoistyczne dążenia poszczególnych krajów członkowskich w sprawie polityki energetycznej”. Jako przykład polityk podał projekt gazociągu Nord Stream 2 wspieranego przez Niemcy. 

- Nord Stream 2 podważa wiarygodność Europy, spowoduje duże straty dla bezpieczeństwa dostaw gazu do UE, negatywnie wpłynie na stabilność Ukrainy – stwierdził Waszczykowski. 

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że gazociąg jest przedmiotem sporu w stosunkach między Warszawą i Berlinem. Mimo to jego zdaniem generalnie stosunki dwustronne są dobre i stanowią one „warunek istnienia silnej i zjednoczonej Europy”.

– Zależy nam na tym, aby nasze stosunki z Niemcami były w pełni partnerskie, aby każda ze stron brała pod uwagę stanowisko i argumenty strony drugiej – zaznaczył minister. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Polska docenia „zaangażowanie Niemiec w prace nad rozwiązaniem kryzysu migracyjnego w UE, ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie czy zwiększenia bezpieczeństwa UE”. 

Zobacz także: Nord Stream 2 po niemiecku: „Nie zdradzamy Europy Środkowej”

Komentarze