W czwartek pierwsza dostawa amerykańskiej ropy do białoruskich rafinerii

9 czerwca 2020, 15:52
Rafineria Naftan
Białoruska rafineria Naftan. Fot. belarus.by

Przyjazd pierwszego pociągu z amerykańską ropą zakupioną przez Białoruś z litewskiego portu w Kłajpedzie w rafinerii w Naftanie w obwodzie witebskim republiki spodziewany jest w czwartek, powiedział rzecznik koncernu Belneftichim Aleksander Tiszczenko.

"Dostawa pierwszej partii amerykańskiej ropy będzie miała miejsce w czwartek" - powiedział we wtorek Tishchenko RIA Novosti. Podkreślił, że dostawa koleją całej zakupionej amerykańskiej ropy do białoruskiej firmy zajmie 10-14 dni.

Pierwszy tankowiec dla Białorusi z 77 tysiącami ton amerykańskiej ropy Bakken przybył do portu na Litwie w Kłajpedzie wieczorem 5 czerwca. Zaplanowano, że po rozładunku olej zostanie wysłany koleją do rafinerii w Nowopołocku. To dwunasta w tym roku dostawa cystern od innych niż Rosja dostawców, wśród których była m.in. Norwegia czy Azerbejdżan. Całkowita objętość dostaw przekroczyła 1 milion ton ropy.

W maju białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makei powiedział, że republika zaczyna kupować ropę ze Stanów Zjednoczonych. Według niego stało się to możliwe po wynikach porozumień osiągniętych podczas wizyty w Mińsku 1 lutego przez sekretarza stanu USA Michaela Pompeo i jego spotkania z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.

Wcześniej Belneftekhim oświadczył, że strona białoruska liczy na dostawy amerykańskiej ropy do rafinerii rurociągiem z Polski. Łukaszenka powiedział również, że Stany Zjednoczone mogą udzielać tanich pożyczek na budowę rurociągu do pompowania ropy z Bałtyku do republiki.

Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy do swoich rafinerii w związku z brakiem porozumienia cenowego z Rosją. Ropa jest dostarczana drogą morską przez porty w Kłajpedzie i Odessie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Stary Grzyb
środa, 10 czerwca 2020, 12:52

Tak trzymać i wzmacniać.

DruhBP
środa, 10 czerwca 2020, 16:37

Czy to dobrze z tą ropą to zobaczymy- oczywiście w temacie technologii a nie polityki. Przypominam duże problemy w Płocku z początku dywersyfikacji surowca.

Ukulele
środa, 10 czerwca 2020, 11:14

Moglibyśmy w końcu przestać tępić Łukaszenkę. Ideałem nie jest ale jednak to dużo mniejsze zło. Nie sposób go porównać do Kima czy innych satrapów. Robić interesy i nawet wyciągać rękę w podbramkowych sytuacjach. Na naszą stronę go nie przeciągniemy ale dobrze dla nas utrzymywać obecnąą sytuację polityczną.

Tweets Energetyka24