Reklama

Portal o energetyce

Ukraina prosi o przedłużenie rabatu na rosyjski gaz

Rosja otrzymała oficjalny wniosek od Ukrainy w sprawie przedłużenia obowiązującej do końca czerwca zniżki na gaz. Podobnie jak w przypadku rabatu udzielonego w marcu, miałaby ona zostać oparta na zmniejszeniu stawki cła eksportowego - poinformował Aleksander Nowak. 

,,Oni już dawno zwrócili się do nas w tej sprawie” – stwierdził szef rosyjskiego ministerstwa energetyki odnosząc się do tematu obniżonej stawki za gaz eksportowany przez jego kraj na Ukrainę. Dodał, że chociaż Rosja otrzymała już oficjalny wniosek w tej materii, to nie należy spodziewać się trójstronnych rozmów wcześniej niż w czerwcu.

Aleksander Novak odniósł się również do niedawnej decyzji ukraińskiego parlamentu, który przyjął ustawę zezwalającą na zawieszenie spłaty zadłużenia wobec zagranicznych podmiotów komercyjnych. Oświadczył, że rosyjski rząd podejmując decyzję w sprawie prolongowania wspomnianej zniżki, może uwzględnić stanowisko Kijowa ,,w innych dziedzinach”.

Przypomnijmy, że w chwili obecnej Ukraińcy płacą za ,,błękitne paliwo” sprowadzane z Rosji ok. 248 $ / 1000 m3. Jest to efekt porozumienia osiągniętego w marcu br., które wygasa
z końcem czerwca.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama