Reklama

Portal o energetyce

Turkmenistan potwierdził udział w projekcie Południowego Korytarza Gazowego

  • Start rakiety Atlas V, fot. Kim Shiflett/NASA

„Turkmenistan potwierdził swoje zobowiązanie do udziału w projekcie Południowego Korytarza Gazowego” – napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, Maroš Šefčovič. 

W Aszchabadzie odbyło się spotkanie z udziałem szefów resortów ropy i gazu Turkmenistanu, Azerbejdżanu, Turcji oraz przedstawicieli UE. Służyło ono omówieniu perspektyw współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym. Po dyskusji Šefčovič oświadczył, że odbyte rozmowy będą stanowiły nowy impuls do kontynuacji współdziałania.

Projekt Południowego Korytarza Gazowego przewiduje transport gazu z pola Szach Deniz w Azerbejdżanie na Stary Kontynent. Pozwoli to na dywersyfikację dostaw węglowodorów do Europy, zmniejszy uzależnienie od Rosji oraz finalnie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne. Jest to również szansa dla Azerów, którzy otrzymają możliwość wejścia na nowe rynki. Azerski gaz popłynie w pierwszej kolejności do UE (ok. 10 mld m3) oraz do Turcji (ok. 6 mld m3). Są to oczywiście wartości w ujęciu rocznym.

(JK)

Komentarze