Reklama

Portal o energetyce

Tureckie rurociągi zagrożone atakiem terrorystycznym

  • PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/
    PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/

Tureckie media debatują na temat jakości zabezpieczeń krajowej infrastruktury krytycznej. Pojawiają się sugestie świadczące o tym, że celem ataku terrorystycznego może paść powstający Gazociąg Transanatolijski, którym azerski gaz ma trafić do UE.

Guner Ozkan z Tureckiego Centrum Międzynarodowych Studiów Strategicznych podkreślił na łamach agencji Trend, że zabezpieczenia, które będą chronić Gazociąg Transanatolijski (TANAP) to „najwyższy, światowy poziom”. To rura, która ma być kluczowym elementem powstającego Korytarza Południowego, którym do UE będzie docierać gaz z Azerbejdżanu a być może również Turkmenistanu, Iranu i Iraku.

Wypowiedź Ozkana ma związek z doniesieniami mediów o zwiększającej się aktywności Partii Pracujących Kurdystanu w prowincji Kars, gdzie w marcu br. rozpoczęto budowę TANAP.

Warto przypomnieć, że infrastruktura krytyczna na obszarze Turcji bywała już atakowana przez terrorystów (np. omijający Rosję ropociąg BTC w 2008 r., którego fragment wysadzili w powietrze rosyjscy dywersanci). Ankara wspólnie z Tblisi i Baku regularnie prowadzi ćwiczenia wojskowe, których celem jest ochrona rurociągów przed zagrożeniem zewnętrznym. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. rozbawiony

    USA już o to się postara by były zagrożone... :-)))

Reklama