Reklama

Gaz

Total gotowy rozwijać współpracę z Rosją w Arktyce

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Francuski koncern paliwowy Total jest gotowy wziąć udział w realizacji rosyjskiego projektu Arktik LNG-2, pomimo groźby objęcia amerykańskimi sankcjami – donosi La Gazette de l’Eco Economie. 

„Total zamierza wziąć udział w Arktik LNG-2 – nowym projekcie produkcji skroplonego gazu, który będzie realizowany przez rosyjską firmę Novatek” – poinformowała francuska La Gazette de l’Eco Economie. Gazeta przypomina, że Arktik LNG-2 jest kolejną inwestycją na dalekiej rosyjskiej północy, w której zamierza wziąć udział francuski koncern. Total jest już zaangażowany we współpracę z Rosjanami na Półwyspie Jamalskim przy projekcie „Jamał LNG”, w której posiada 20% udziałów.

Koszt budowy nowego przedsięwzięcia, który planowany jest w Zatoce Obskiej między półwyspem Jamał i półwyspem Gydańskim, szacowany jest na 19 mld dolarów. Zakład ma przewyższać moce produkcyjne „Jamał LNG” o ponad 2 mln ton LNG – docelowo produkcja ma osiągnąć poziom 18 mln ton skroplonego rocznie.

Przeczytaj: Siedem tysięcy mil arktycznej żeglugi. Rosjanie rozpoczęli gazową kolonizację Azji [KOMENTARZ]

Wciąż nie wiadomą pozostaje jednak kwestia finansowania projektu. Na przeszkodzie realizacji inwestycji stoją wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone sankcje, które mogą obejmować m.in. zachodnie firmy współpracujące z rosyjskimi spółkami działającymi w branży energetycznej.

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama