Reklama

Górnictwo

Tobiszowski: Górnictwo ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski

Fot. ME
Fot. ME

„Wykorzystanie efektu synergii pomiędzy nowoczesnym górnictwem i energetyką to istotny element zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski 18 września 2017 r. w Jaworznie. Minister wraz z Premier Beatą Szydło wzięli udział w uroczystości przekazania placu budowy i wytyczenia osi Szybu „Grzegorz” oraz we wręczeniu odznaczeń dla pracowników Tauron podczas Dnia Energetyka.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślił, że inwestycje w nowoczesne górnictwo przyczyniają się do zapewnienia stabilnego i efektywnego wydobycia. „To istotne zarówno dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego, jak i modernizacji całego sektora energii” – ocenił. Zauważył, że rząd konsekwentnie realizuje plan restrukturyzacji górnictwa. „Widzimy dziś efekty naszych działań. Zastaliśmy sektor w głębokiej zapaści, a dzięki podjętej restrukturyzacji mamy już dobre wyniki z pierwszego półrocza 2017 r. które wskazują, że osiągamy zamierzone cele” – powiedział.

Zobacz także: Coraz więcej Polaków chce rozwoju energetyki węglowej [ANALIZA]

Wiceszef ME podkreślił także, że otwarcie nowego szybu w Jaworznie to przykład na to, że polskie górnictwo odpowiada na potrzeby rynku. „Ten sektor ma potencjał, żeby ponownie stanowić ważny element gospodarki naszego kraju” – dodał wiceminister Tobiszowski.

Umowa na budowę szybu Grzegorz ZG Sobieski w Jaworznie została zawarta 15 maja 2017 r. pomiędzy Tauron Wydobycie S.A. a konsorcjum firm w składzie: Lider Konsorcjum - KOPEX – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. oraz Konsorcjum – FAMUR PEMUG Sp. z o.o. Wybudowany szyb pozwoli na skrócenie dróg transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.

Zobacz także: Rusza budowa Szybu Grzegorz w ZG Sobieski w Jaworznie

kn/ME

Komentarze