Reklama

Górnictwo

Tobiszowski: Dzięki polityce rządu górnictwo może się rozwijać

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

Górnictwo znów zaczyna być ważnym elementem polskiej gospodarki. Nasze działania przynoszą efekty. Odrobiliśmy ogromne straty, a wyniki sektora za pierwsze półrocze 2017 r. napawają optymizmem.  Bez wsparcia rządu i Pani Premier nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy– powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który wraz z Premier Beatą Szydło wziął udział w otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach.

Wiceminister Tobiszowski przypomniał, że w 2015 r. spółki węglowe znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej, a strata w sektorze węglowym sięgała blisko 4,7 mld zł. 

– Podjęliśmy się zreformowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Działaliśmy konsekwentnie, mieliśmy plan i dziś widzimy tego efekty. Na koniec 2017 r. wyniki sektora prawdopodobnie będą lepsze niż planowaliśmy - powiedział wiceminister.

Sekretarz stanu w ME podkreślił, że oprócz dalszej restrukturyzacji, ważnym elementem rozwoju sektora jest również sięganie po najnowsze rozwiązania technologiczne. - Dla górnictwa ważna jest także innowacyjność. Nie da się zarządzać efektywnie tym sektorem bez nowoczesnych maszyn i urządzeń – powiedział. 

W ocenie Tobiszowskiego, wydarzenia takie jak Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego to szansa dla polskich przedsiębiorców. - Polskie firmy mają możliwość na to, żeby rozwijać swoją działalność również poza granicami kraju. Chcemy ułatwiać im wykorzystywanie ich potencjału – zaznaczył. 

Wiceminister podkreślił również, że węgiel kamienny i brunatny mają stabilne miejsce w założeniach miksu energetycznego Polski. – Dziś coraz bardziej oczywiste staje się, że górnictwo będzie w nadchodzących latach ważnym elementem rozwoju polskiej gospodarki – powiedział. – To otwiera nowe perspektywy dla całego sektora. Pokazaliśmy, że umiemy wydobywać węgiel, a co najważniejsze umiemy na tym robić biznes – dodał. 

Zobacz także: Wyniki PGG za pierwsze półrocze 2017 wyższe od zakładanych

Zobacz także: Ekspert: czas skończyć z emisyjną taryfą ulgową dla polskich elektrowni

ME/jk

Komentarze