Reklama

Elektroenergetyka

„To nie transformacja, to rewolucja”. O przyszłości polskiej energetyki na Forum Ekonomicznym

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zmiany, które czekają spółki naftowe to nie transformacja, ale rewolucja – taki wniosek płynie z panelu poświęconego zielonym zmianom w polskiej gospodarce, zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zgromadzeni na panelu goście starali się odpowiedzieć na pytanie, czym dla polskich spółek będzie transformacja energetyczna. „Czwarta rewolucja przemysłowa to pierwsza rewolucja w historii ludzkości, która nie opiera się na paliwach kopalnych, tylko np. na sztucznej inteligencji” – mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„Mamy możliwości, i to robimy, rozwijamy energetykę odnawialną. To dzięki takim programom, jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze udało się dać mocny impuls do rozwoju instalacji prosumenckich. Po pięciu latach mamy ok. 700 tysięcy prosumentów, z perspektywą zbliżenia się do miliona. Jestem optymistą, jest olbrzymi potencjał w polskich źródłach odnawialnych. W Polskim Ładzie przygotowano cały pakiet rozwiązań, które mocno wesprą rozwiązania dla czystej energii i czystego powietrza” – zaznaczył.

Zyska wypowiedział się też na temat liberalizacji ograniczeń dla wiatraków na lądzie. „Ustawa odległościowa ma swojego gospodarza, jest nim minister rozwoju i technologii, ta ustawa dotyczy wznoszenia budowli, jakimi są elektrownie wiatrowe. Wiem, że minister rozwoju i technologii przygotował już projekt, jest tuż przed wniesieniem go na Komitet Stały Rady Ministrów” – powiedział. Minister zaznaczył też, że jest zwolennikiem liberalizacji tzw. ustawy odległościowej.

image

 Reklama

O przyszłości spółek naftowych mówił z kolei Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen. : Patrząc na to, co się dzieje i patrząc na przyszłość branży energetycznej i paliwowej, dochodzimy do wniosku, że nie mówimy o transformacji tylko o rewolucji. System zaprojektowany w XIX wieku dla 2 miliardów ludzi musi zostać przeprojektowany tak, by obsłużyć świat, na którym wkrótce będzie żyć 10 miliardów ludzi” – stwierdził.

„Emisje gazów cieplarnianych negatywnie wpływają na stan Ziemi. Musimy zatem myśleć o źródłach energii, które są nisko- lub zeroemisyjne, a które będą w stanie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię. OZE stanowią jeden z ważniejszych punktów w strategii grupy PKN Orlen. Energia, którą produkujemy musi być niskoemisyjna, stabilna i innowacyjna. Obok OZE mówimy też o rozwoju energetyki gazowej, szukamy też innych ścieżek. Ścieżka rozwoju branży paliwowej jest bardzo stroma i wąska, dlatego szukamy nowych dróg, by przejść przez tę rewolucję. Mówię tu o wodorze, mówię tu o energetyce nuklearnej, ważnym aspektem jest też biogaz” – mówił Wolff.

Z kolei o perspektywie Lotosu mówił jego wiceprezes, Krzysztof Nowicki. „Historią Lotosu udowadniamy jakość i zdolność do budowania pewnej wizji przyszłości. Lotos funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wyśmienicie zbilansowane energetycznie, postawił na zielony rozwój. Duży multienergetyczny koncern dostrzega kompetencje Lotosu i widzi w nim miejsce do rozwoju potencjału w zakresie zielonego wodoru. Mamy znakomite szanse na wejście w relacje z inwestorami, którzy przyniosą technologie umożliwiające realizację wyzwań” – powiedział.

Reklama
Reklama

Komentarze