Reklama

Gaz

Tchórzewski: zażegnaliśmy poważny kryzys w górnictwie

Został zażegnany bardzo poważny kryzys społeczny i gospodarczy na Śląsku, który groził zapaścią gospodarczą całego regionu - podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że gdyby nie działania naprawcze na Śląsku, pracę mogło stracić ponad 100 tys. osób.

Minister, przedstawiając we wtorek dokonania swojego resortu w pierwszym półroczu rządu, zaznaczył, że głównym wyzwaniem było rozwiązanie problemu na Śląsku, związanego z górnictwem węgla kamiennego. 

Przypomniał, że został wznowiony dialog społeczny na Śląsku, zarówno ze związkami zawodowymi, jak i wierzycielami kopalń. "Można tak powiedzieć: został zażegnany bardzo poważny kryzys społeczny i gospodarczy, który groził zapaścią gospodarczą całego Śląska" - ocenił Tchórzewski. 

Zaznaczył, że problemy kopalni były związane z blisko 50-proc. spadkiem cen węgla. Dodał, że nie spotkało się to "z żadną reakcją i konkretnymi działaniami PO-PSL". "Ten narastający kryzys powodował zagrożenie upadłością kolejnych spółek górniczych" - zauważył.

Wskazał, że Kompania Węglowa miała blisko 4 mld zł długu wobec 2,5 tys. śląskich firm. Jego zdaniem "groziła nam lawina gospodarczych upadłości", która mogła skutkować utratą pracy przez ponad 100 tys. osób.

Tchórzewski podkreślił, że dzięki negocjacjom z pracownikami kopalń, który zgodzili się na obniżkę swoich uposażeń, oraz z wierzycielami, m.in. bankami, udało się stworzyć projekt Polskiej Grupy Górniczej. Grupa - jak zaznaczył minister - zakłada "dostosowanie górnictwa węgla kamiennego do obniżonych cen węgla kamiennego".  

Szef resortu energii podkreślał, że poza aktywnymi działaniami związanymi z PGG resort pracuje nad restrukturyzacją kolejnych spółek węglowych m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Dodał, że następnymi działaniami będzie restrukturyzacja przemysłu koksowniczego oraz hutniczego. "Może to dać dobry impuls rozwojowy dla Śląska" - podsumował.

Tchórzewski podsumował także działania na rzecz nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

"Równolegle prowadziliśmy działania związane z nadaniem nowej formuły działalności energetyki, szczególnie jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii" - powiedział Tchórzewski. Przypomniał, że projekt zmian w ustawie o OZE jest już w Sejmie co "daje nadzieję na to, że w najbliższym czasie będzie mogła zaistnieć społeczna produkcja energii". Tłumaczył, że poprzednie przepisy wprowadzone w ustawie o OZE dawały pierwszeństwo w zakresie energii odnawialnej budowie wiatrakowej. 

"Teraz wprowadzamy system koszykowy, tzn. że będziemy w każdej dziedzinie energetyki odnawialnej dawali szansę" - podkreślił szef resortu energii.

Minister wskazywał, że pion energetyki potrzebuje restrukturyzacji w związku z wymogami UE. "System energetyczny, który został przyjęty w Unii Europejskiej, powoduje konieczność posiadania podwójnej mocy" - tłumaczył. Pierwsza z nich to energia odnawialna, a druga to konwencjonalna. "To wymaga dużych inwestycji i dużych nakładów finansowych" - podsumował. (PAP)

Zobacz także: Prezes OSM: Polska rozbuduje magazyny gazu. 7 mld m3 w 2025 roku

Zobacz także: Gaz-System wybuduje ponad 2000 km gazociągów

Reklama

Komentarze

    Reklama