Reklama

Portal o energetyce

Tchórzewski: ME ma systemy zabezpieczeń przed cyberatakami

Fot. Paweł Zienowicz / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Paweł Zienowicz / Wikimedia / domena publiczna

Minister energii Krzysztof Tchorzewski w odpowiedzi na poselską interpelację napisał, że resort energii ma systemy zabezpieczeń przed cyberatakami. Dodał też, że w trakcie obecnej kadencji Sejmu nie zanotowano żadnego takiego incydentu. 

Posłowie Paweł Skutecki, Wojciech Bakun, Sylwester Chruszcz, Maciej Masłowskiego i Paweł Szramka (Kukiz'15) pytali, czy resort energii jest zabezpieczony przed cyberatakami. Przypomnieli, że w maju br. został przeprowadzony taki atak jednocześnie w ponad 150 krajach. Według danych Europolu ucierpiało ponad 200 tys. podmiotów, m.in. brytyjska służba zdrowia (NHS), niemiecka kolei, koncern Renault czy rosyjskie banki. W Rosji zaatakowano Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według rzeczniczki rosyjskiego MSW hakerom nie udało się sparaliżować pracy serwerów ministerstwa. Posłowie przytoczyli opinie ekspertów, którzy określili atak jako największy dotąd.

Czytaj też: Ponad 1000 przypadków WannaCry w Polsce

Tchórzewski zapewnił, że w resorcie na bieżąco prowadzona jest akcja edukacyjna i informacyjna dla pracowników, co ma ich uczulić na występujące zagrożenia. Podkreślił, że ministerstwo dysponuje systemem zabezpieczeń przed atakami i - co ważne - system ten jest cały czas rozwijany. W obecnej kadencji Sejmu nie było żadnych znamion cyberataku na system ministerstwa.

Minister dodał, że resort nie korzysta z usług z firm zewnętrznych przy utrzymaniu i administrowaniu systemem zabezpieczeń urzędu. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama