Tchórzewski: Górnictwo przestało być problemem ogólnokrajowym

5 stycznia 2016, 16:35

Podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Tchórzewski wyraził opinię, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy kwestia restrukturyzacji górnictwa przestała być problemem ogólnopolskim - jego zdaniem jest to zasługa procesu negocjacyjnego, w który bardzo mocno zaangażowano reprezentantów branży. Minister podzielił się także planami dotyczącymi sektora Odnawialnych Źródeł Energii, w którym zdecydowanie większy nacisk zostanie położony na biogazownie - kosztem energetyki wiatrowej.

„Długo negocjowaliśmy (…) przedstawiciele górników zostali wprowadzeni we wszystkie problemy, które istnieją w spółkach górniczych, w kopalniach. Pracownicy mieli prawo (…) zadać pytanie o wszystkie sprawy, ich przedstawiciele mogli przeglądać dokumenty. Teraz też idziemy w tym samym kierunku, żeby znaleźć wspólne rozwiązania” - mówił Krzysztof Tchórzewski.

Minister zauważył, że choć przed wyborami było głośno o kłopotach branży górniczej, to dwa miesiące po nich sytuacja uległa zmianie i „nie jest to już problemem ogólnokrajowym”. W jego przekonaniu sam fakt, że zamiast konfliktu prowadzony jest zaawansowany dialog, należy odczytywać, jako świadectwo, że „(…) proces normalnej pracy ludzi odpowiedzialnych - ze strony rządu, ze strony pracodawców i ze strony społecznej - zaczął funkcjonować".

Podczas wizyty w Siedlcach Krzysztof Tchórzewski określił także priorytety kierowanego przez siebie resortu w odniesieniu do Odnawialnych Źródeł Energii: „Chcemy doprowadzić do tego, żeby w Polsce, w miejsce wiatraków, było więcej biogazowni. I to małych biogazowni rolniczych" - deklarował szef resortu. Zwrócił również uwagę, że „W systemie energetycznym Polski jest 65 funkcjonujących biogazowni, w tym tylko kilkanaście tzw. rolniczych (…) W odniesieniu do innych państw europejskich w tej dziedzinie jesteśmy na ostatnim miejscu”.

Zobacz także: Senat uchwalił trzy ustawy dotyczące sektora energii

Zobacz także: Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
hq
poniedziałek, 18 stycznia 2016, 18:43

Jak zwykle komentarze piszą tutaj idioci, co nic nie rozumieją albo trole.

Romam
środa, 6 stycznia 2016, 20:55

Pan min. Tchórzewski jako wpływowy poseł poprzedniej kadencji na decydentów miasta Siedlce (wywodzi się, mieszka pod Siedlcami i faktycznie od ponad 10 lat "rządzi" koalicją PIS mającą większość w mieście) nie umiał zadbać o energetykę "swojego" miasta. Siedlecki PEC zachłyśnięty możliwością zysku na tzw. zielonych certyfikatach, 2 lata temu niemal w całości przestawił się z węgla na spalanie rosyjskiego gazu ziemnego. Obecnie ponosi straty związane z faktem, że nie ma chętnych na zakup certyfikatów a paliwo gazowe było i jest najdroższym paliwem.. Jak się sprawdzi w roli ministra, może z powrotem "przestawi" lokalny PEC na węgiel lub uzyska rabat od Katarczyków, zamykając polskie kopalnie...

Wojmił
wtorek, 5 stycznia 2016, 23:03

Oto PiSowska dobra zmiana: nic nie zrobiono a już odtrąbiono sukces... tak jest w każdej dziedzinie

BaRoN
środa, 6 stycznia 2016, 12:57

Cały problem górnictwa został rozdmuchany w związku z wyborami które miały miejsce w zeszłym roku. Miało to pogrążyć rząd PO i obnażyć jego słabość,lider solidarności p.Duda bez żadnej krępacji występował z politykami PIS i wspierał ich, a On jak i inni liderzy związków zawodowych mają największy wpływ na akcje protestacyjne. Teraz jak już nowa władza została wybrana, problem zniknął, o górnictwie się nie mówi, nikt nie protestuje w obronie miejsc pracy, matki z dziećmi przed kamerami nie płaczą nad losem Śląska. Kto miał na tym zyskać już zyskał. Władza się zmieniła, kroplówka dla górnictwa nadal podłączona, przywileje nawet te najbardziej absurdalne zostały zachowane, nikt już ni chce zamykać nie rentownych kopalń. Magia

Tweets Energetyka24