Reklama

OZE

Tchórzewski: Górnictwo przestało być problemem ogólnokrajowym

  • Miguel Angelo Treviño Morales- fot. Wikimedia

Podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Tchórzewski wyraził opinię, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy kwestia restrukturyzacji górnictwa przestała być problemem ogólnopolskim - jego zdaniem jest to zasługa procesu negocjacyjnego, w który bardzo mocno zaangażowano reprezentantów branży. Minister podzielił się także planami dotyczącymi sektora Odnawialnych Źródeł Energii, w którym zdecydowanie większy nacisk zostanie położony na biogazownie - kosztem energetyki wiatrowej.

„Długo negocjowaliśmy (…) przedstawiciele górników zostali wprowadzeni we wszystkie problemy, które istnieją w spółkach górniczych, w kopalniach. Pracownicy mieli prawo (…) zadać pytanie o wszystkie sprawy, ich przedstawiciele mogli przeglądać dokumenty. Teraz też idziemy w tym samym kierunku, żeby znaleźć wspólne rozwiązania” - mówił Krzysztof Tchórzewski.

Minister zauważył, że choć przed wyborami było głośno o kłopotach branży górniczej, to dwa miesiące po nich sytuacja uległa zmianie i „nie jest to już problemem ogólnokrajowym”. W jego przekonaniu sam fakt, że zamiast konfliktu prowadzony jest zaawansowany dialog, należy odczytywać, jako świadectwo, że „(…) proces normalnej pracy ludzi odpowiedzialnych - ze strony rządu, ze strony pracodawców i ze strony społecznej - zaczął funkcjonować".

Podczas wizyty w Siedlcach Krzysztof Tchórzewski określił także priorytety kierowanego przez siebie resortu w odniesieniu do Odnawialnych Źródeł Energii: „Chcemy doprowadzić do tego, żeby w Polsce, w miejsce wiatraków, było więcej biogazowni. I to małych biogazowni rolniczych" - deklarował szef resortu. Zwrócił również uwagę, że „W systemie energetycznym Polski jest 65 funkcjonujących biogazowni, w tym tylko kilkanaście tzw. rolniczych (…) W odniesieniu do innych państw europejskich w tej dziedzinie jesteśmy na ostatnim miejscu”.

Zobacz także: Senat uchwalił trzy ustawy dotyczące sektora energii

Zobacz także: Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE

Komentarze