Reklama

Elektroenergetyka

Tauron: do 200 tysięcy zł dla start-upów w ramach programu Pilot Maker

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Dziewięć startupów otrzyma granty do 200 tysięcy złotych na rozwój technologii i rozpocznie testowanie swoich rozwiązań w Grupie Tauron w ramach programu Pilot Maker, którego głównym partnerem jest Tauron

Rozwiązania przygotowane dla Taurona będą testowane na całym łańcuchu wartości - od wydobycia przez dystrybucję po sprzedaż energii.  

Wśród pierwszych startupów wybranych przez Tauron do fazy pilotażowej znalazły się: BM3, BonEffice, Enelion,  iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products; Every European Digital Poland i OPTIMAL Smart Hub.

W Tauronie zostaną przetestowane m.in technologie z obszaru dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek; wysokosprawnych baterii magazynujących energię, nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce, zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych. Startupy przedstawiły także interesujące projekty w obszarze Smart Home i optymalizacji zużycia energii.

Współpracę Taurona ze  startupami ma uprościć i zdynamizować spółka Magenta Grupa Tauron, która nowych rozwiązań poszukuje przede wszystkim w obszarze inteligentnych technologii dla domu i elektromobilności

Zobacz także: Tauron zmodernizuje Elektrownię Łagisza

,,Chcemy rozbudować kompetencje Grupy w modelu Open Innovation i uruchomić transfer wiedzy pomiędzy startupami a Tauronem . Działamy stopniowo i konsekwentnie. Powołaliśmy Magentę jako dynamiczną spółkę, która może być partnerem dla startupów. W z jednej strony będzie tam weryfikowany potencjał biznesowy, z drugiej strony przy pomocy specjalistów z innych spółek Taurona sprawdzane możliwości technologiczne" podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Pilot Maker to najbardziej zaawansowany program akceleracyjny na polskim rynku. Program jest realizowany przez techBrainers wraz z partnerem głównym Tauron Polska Energia w ramach konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Scale Up. Jego założeniem jest  połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw.

,,Program Pilot Maker wkracza w decydującą fazę, w której wybrana grupa startupów będzie mogła sprawdzić swoje rozwiązania technologiczne na infrastrukturze Taurona. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, jednocześnie dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów. Poprzez budowę programów akceleracyjnych chcemy wyselekcjonować najciekawsze rozwiązania, które zostaną docenione przez naszych klientów, a także pozwolą na wprowadzanie usprawnień w każdym rodzaju naszej działalności"- mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

W pierwszych dwóch rundach naboru programu Pilot Maker w Tauronie zostało przeanalizowanych 69 rozwiązań technologicznych przygotowanych przez startupy. Kolejne startupy mogą zgłaszać się do programu do 30 czerwca

jw/Tauron

Komentarze