Reklama

Elektroenergetyka

TAMEH Polska oddał do użytku nowy turbogenerator

  • LAV III vehicles involved in a training exercises in the United States of America. Image Credit: SPC Hector Membrano, photojournalist from the 326th Mobile Public Affairs Detachment (326 MPAD), Pensylvannia, USA.

W TAMEH Polska – spółce Joint Venture Grupy ArcelorMittal i Grupy TAURON – na terenie huty ArcelorMittal Poland oddano do użytku nowy turbogenerator. Jednostka o mocy 50 MW zwiększyła poziom produktywności, wydajności i niezawodności zakładu. 

Inwestycja ta, której wartość przekracza 120 mln złotych, ma na celu jak największe wykorzystanie gazów hutniczych (wielkopiecowego, koksowniczego i konwertorowego) oraz efektywne ich przetworzenie na energię elektryczną, ciepło grzewcze i inne media dla huty. Realizacja tego projektu w znaczący sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego – inwestycja pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ilość zużywanego paliwa, a więc i emisje do powietrza. Zmniejszy też ilość gazów hutniczych spalanych na świecy.

"Turbogenerator ten jest jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Polsce – wysokosprawną i bardzo efektywną. Przy realizacji inwestycji pracowało ponad tysiąc osób i ponad 50 firm. To pierwsza z wielu proekologicznych inwestycji zaplanowanych przez TAMEH Polska których celem jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej – mówi Andrzej Curyło, członek zarządu TAMEH Polska Sp. z o.o. i dyrektor produkcji.

Efekty środowiskowe osiągnięte dzięki inwestycji

  • Zmniejszenie emisji CO2                   64 950 t/rok
  • Zmniejszenie emisji SO2                   354 t/rok
  • Zmniejszenie emisji NOx                   92 t/rok
  • Zmniejszenie emisji pyłu                   35 t/rok

Inwestycja w liczbach

  • Waga konstrukcji - 100 ton
  • Waga rurociągów i armatury - 200 ton
  • Długość ułożonych tras kablowych - 45 km

O TAMEH Polska Sp. z o.o.

TAMEH Polska Sp. z o.o jest częścią TAMEH Holding Sp. z o.o., joint venture spółek z Grupy ArcelorMittal i Grupy TAURON, którego głównym celem biznesowym jest długoterminowa i międzynarodowa współpraca firm w obszarze energetyki przemysłowej, rozwój aktywów energetycznych oraz zapewnienie dostaw mediów (m. in. energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal oraz innych odbiorców.

Do TAMEH Polska należą trzy elektrociepłownie: Blachownia w Kędzierzynie Koźlu (wcześniej należała do TAURON Wytwarzanie), ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej (wcześniej należała do TAURON Ciepło) oraz elektrociepłownia w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland (wcześniej należała do hutniczego koncernu). TAMEH Polska utworzony został w roku 2014 i zatrudnia około 800 pracowników.

Zobacz także: Dyplomaci dyskutowali o polskiej aktywności na COP21

Zobacz także: Czesi przejmą aktywa EDF w Polsce?

Komentarze