TAMEH Polska modernizuje moce wytwórcze na Śląsku

22 marca 2016, 14:22
Fot. www.poland.arcelormittal.com
Energetyka24
Energetyka24

TAMEH POLSKA– spółka joint venture Grupy ArcelorMittal i Grupy TAURON – w ciągu najbliższych trzech lat w elektrociepłowni w Dąbrowie Górniczej zbuduje instalację odsiarczania i odazotowania spalin. Po zakończeniu budowy, ZW Nowa będzie spełniała nowe, bardzo wymagające europejskie normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 

TAMEH POLSKA i General Electric podpisały kontrakt na budowę w formule „pod klucz” kompletnych instalacji odsiarczania (IOS) i odazotowania (SCR) spalin pięć kotłów OPG-230 w TAMEH POLSKA – ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej. Wartość kontraktu to ok. 215 mln zł. 

Instalacja odsiarczania spalin jest oparta na opatentowanej przez GE technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą NID™, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, gwarantującym wysoką skuteczność redukcji emisji zarówno w zakresie odsiarczania spalin, jak i pyłów. W Polsce GE zrealizowało z powodzeniem podobne instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy i Poznaniu. Instalacja w ZW Nowa z pięcioma modułami NIDTM będzie oczyszczała 1 600 000 Nmspalin na godzinę i będzie jedną z największych instalacji półsuchego odsiarczania spalin w Europie. 

Instalacja katalitycznego odazotowania spalin (SCR) typu „tail end” pozwoli sprostać coraz bardziej wymagającym regulacjom w zakresie emisji tlenków azotu (NOx). Do podgrzewania spalin dolotowych do instalacji SCR zostaną wykorzystane gazy wielkopiecowe pochodzące z dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland.

"Oczekujemy, że po uruchomieniu, instalacje IOS i SCR zagwarantują utrzymanie poziomu SO2, pyłów i NOx w spalinach odpowiednio poniżej 180 mg/Nm3, 10 mg/Nm3 oraz 190 mg/Nm3, co pozwoli na całkowitą zgodność z unijną dyrektywą dotyczącą emisji przemysłowych (ang. IED – Industrial Emissions Directive), co umożliwiłoby nam dalsze wykorzystanie wszystkich kotłów parowych w ZW NOWA po roku 2017" – powiedziała Kristina Červenková, prezes zarządu TAMEH HOLDING

"Jesteśmy dumni, mogąc współpracować z TAMEH POLSKA przy tej ważnej inwestycji, dzięki której ZW Nowa spełni nowe, a zarazem bardzo wymagające europejskie normy emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku realizacji procesów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Zastosowane technologie GE NIDTM i SCR dostarczają naszym klientom unikalnych rozwiązań, które pozwalają sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym ochrony środowiska przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej i czystego powietrza" powiedziała Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach bałtyckich.

TAMEH POLSKA Sp. z o.o jest częścią TAMEH Holding Sp. z o.o., joint venture spółek z Grupy ArcelorMittal i Grupy TAURON, którego głównym celem biznesowym jest długoterminowa i międzynarodowa współpraca firm w obszarze energetyki przemysłowej, rozwój aktywów energetycznych oraz zapewnienie dostaw mediów (m. in. energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal oraz innych odbiorców.

Do TAMEH POLSKA należą trzy elektrociepłownie: Blachownia w Kędzierzynie Koźlu (wcześniej należała do TAURON Wytwarzanie), ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej (wcześniej należała do TAURON Ciepło) oraz elektrociepłownia w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland (wcześniej należała do hutniczego koncernu). TAMEH Polska utworzony został w roku 2014 i zatrudnia około 800 pracowników.

Zobacz także: PGE: Ponad 1,5 tys. km nowych linii elektroenergetycznych

Zobacz także: Polsko-litewskie rozmowy o współpracy energetycznej

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24