- WIADOMOŚCI
Wybuch w kluczowym katarskim zakładzie LNG. Już 54 rannych
W katarskim zakładzie LNG w Ras Laffan doszło do wybuchu w trakcie rutynowych działań – poinformowało zarządzające centrum przemysłowym QatarEnergy. Obrażenia odniosły 54 osoby, a 18 uznano za zaginione. Ras Laffan to kluczowy katarski ośrodek produkcji LNG.
Autor. Matthew Smith @ Flickr, https://www.flickr.com/photos/96701339@N04/39650222120/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83823860
Do wybuchu doszło w zakładzie gazowym Barzan, zaopatrującym krajowy rynek, w niedzielę 21 czerwca wieczorem wskutek „awarii technicznej”, jak przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kataru. Na miejsce zostały wysłane służby poszukiwawczo-ratownicze. Nie poinformowano, w jakim stanie znajdują się osoby poszkodowane.
Gaz z Kataru pod presją
Nie doszło do wycieku, który mógłby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – przekazałkatarski rząd. Pożar został opanowany.
Miasto przemysłowe Ras Laffan, położone około 80 km na północ od Dohy, jest siedzibą największego na świecie zakładu eksportu LNG, produkującego około jednej piątej globalnego zapotrzebowania.
Operational Incident at Ras Laffan Industrial City
— QatarEnergy (@qatarenergy) June 21, 2026
QatarEnergy confirms that there was an operational incident during the start-up of operations at Ras Laffan Industrial City which resulted in an explosion and fire at Barzan local gas supply facility in the evening hours of…
A technical malfunction during operations at a factory in Ras Laffan Industrial City has led to several injuries, according to a statement from the @MOI_Qatar on Sunday night. The ministry confirmed the incident occurred during routine operations and emphasised that no leakage… pic.twitter.com/V3oyY1wVI4
— Doha News (@dohanews) June 21, 2026
QatarEnergy reports an explosion at the Barzan local gas supply facility in the LNG complex of Ras Laffan which processes the gas extracted from the North Dome.
— OSGINT (@posted_news) June 21, 2026
Impact #geoposted at 25.903675,51.581105pic.twitter.com/A28D20PkIc
S: https://t.co/llv8osTiru pic.twitter.com/VEKBEKcvdi
W marcu rząd Kataru ogłosił, że centrum przemysłowe poniosło „poważne szkody” w wyniku irańskich ataków rakietowych i dronów. W związku z atakami na zakłady QatarEnergy w miastach przemysłowych Ras Laffan i Musajid w Katarze, QatarEnergy wstrzymało wówczas produkcję skroplonego gazu ziemnego (LNG) i produktów pokrewnych.
W wyniku ataków w Katarze w trakcie wojny USA i Izraela z Iranem krajowe możliwości eksportowe LNG zostały ograniczone o 17%. Naprawy i powrót do pierwotnego stanu zajmą prawdopodobnie lata.
Polska sprowadziła w 2025 r. około 2 mld m3 gazu z Kataru i było to drugie największe źródło importu. Pierwszym są Stany Zjednoczone, z których sprowadziliśmy ok. 5,6 mld m3 gazu. Dostawy LNG z Kataru w 2025 r. stanowiły około 20 proc. wszystkich dostaw LNG – przekazał w marcu minister energii Miłosz Motyka.

